Ambasadori i ri i BE në Tiranë ka një mesazh për shqiptarët

Ambasadori i ri i BE në Tiranë ka një mesazh për shqiptarët

18:53, 18/09/2018
A+ Aa A-

Luigi Soreca është emëruar ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri. Italiani do të zëvendësojë në Shqipëri Romana Vlahutin.

Ai punon prej vitesh në rangje të larta në Bruksel dhe ka qenë i angazhuar me Shqipërinë gjatë procesit të liberalizimit të vizave. Luigi Soreca është Drejtor i Sigurisë në Komisionin Evropian.

Ai është njohës i mirë i çështje të sigurisë, i legjislacionit në luftën kundër terrorizmit, krimit të organizuar, korrupsionit dhe krimeve të tjera të rënda, dhe ka punuar me EUROPOL dhe CEPOL.

Këtu keni video mesazhin:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Laert18/09/2018 20:39

Po si nuk u lodhen keta duke dale neper ekrane!

Latif 18/09/2018 20:11

Ha pak mos ha shum

Shto koment

Denonco