Vazhdon situata e rëndë nga Covid/ ISHP: Harrojeni imunitetin e tufës

Vazhdon situata e rëndë nga Covid/ ISHP: Harrojeni imunitetin e tufës

19:28, 13/09/2021
A+ Aa A-

Teksa në vend vazhdon situata e rëndë nga pandemia, pasi brenda 24 orëve u shënuan edhe 5 viktima, zyrtarët e ISHP thonë se nuk ka shpresa për arritjen e imunitetit të tufës.

Mutacionet e Covid po vendosin gjithnjë e më shumë në pikëpyetje imunitetin e tufës.

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico thotë se tashmë fokusi duhet të jetë tek vaksinimi, për t’u mbrojtur nga rastet e rënda të sëmundjes dhe fatalitetet.

E pyetur nga Klan se nëse duhet të vaksinohen edhe fëmijët e grupmoshës 12-16 vjeç, Fico thotë se kjo çështje po diskutohet nga Komiteti i Vaksinimit.

Prej një muaji, Shqipëria po regjistron shifra të larta infektimesh me Covid për shkak të mutacionit Delta. Sipas autoriteteve, fokusi kryesor mbetet vaksinimi i popullsisë. Për specialistët, nëse vijohet me këto ritme vaksinimesh, deri në fund të dhjetorit Shqipëria pritet të ketë vaksinuar 70-80 % të popullsisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco