‘Thuaj që ka vdekur nga Covid’/ Ja si reagon Pipero pasi gazetari i lexon mesazhin e një qytetareje

‘Thuaj që ka vdekur nga Covid’/ Ja si reagon Pipero pasi gazetari i lexon mesazhin e një qytetareje

18:20, 07/08/2020

Në një intervistë në studion e Abc News, mjeku infeksionit Pëllumb Pipero foli për situatën e krijuar nga përhapja e koronavirusit në vend.

Gazetari Endri Xhafo i lexoi mjekut një mesazh që i kishte mbërritur nga një qytetare, e cila i ka shprehur mosbesimin e saj për ekzistencën e koronavirusit.

Sipas saj pas vdekjes së një të afërmi, familjarëve u është kërkuar që ta deklarojnë si viktimë të koronavirusit.

Lidhur me këtë, Pipero u shpreh se nuk ka mundësi të ndodhë, pasi duhet letër konfirmuese nga mjeku infeksionit që e ka ndjekur.

 “Nuk mund të ndodhë pavarësisht se çfarë thonë. Pa një letër konfirmuese nga mjeku që është Covid nuk ka shanse të ndodhë kjo gjë. Nuk duhet ta besojmë”, u shpreh Pipero.

Më tej, mjeku rrëfeu një bisedë të tij me një farmaciste 26-vjeçare e prekur nga Covid-19.

“Një farmaciste nga Durrësi më mori ne tel pardje më tha jam keq. Kam dalë pozitive dhe jam ke dhe më vjen keq që kam qenë njeriu mosbesues që thoja mashtrohet populli. Sapo ju thashë që ka dy realitete. Kur më shohim mua më thonë ‘o Pipero po vërtet ka Covid mo’. Në spital po hyre i sëmuri nuk të lëshon nga dora se është i vetëm. Realiteti i spitalit është ndryshe. Mua më vjen keq që numrat te ne janë rritur se jemi të shkujdesur”, tha Pipero, ndërsa apeloi edhe njëherë për përdorimin e maskave nga qytetarët. Sipas tij maska është e vetmja mënyrë për të ulur numrin e rasteve. 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari09/08/2020 17:25

IK ORE PLEHRE MUTI!!! IK ORE LEGEN DHE UTURAK I EDI RAMES!!! A KE TURP O PIPERO!!! U DASHKA NJE MJEK INFEKSIONIST QE TA KONFORMOJE???!!! PO PSE CFARE KA MJEKU INFEKSIONIST QE NUK E KONFIRMON PO I DHANE URDHER MANASTRQIU DHE RAMA!!!??? PO TA KERCENOJNE ME VENDIN E PUNES? PSE I PLASI TRAPI MJEKUT QE TA SHKRUAJE NE KARTELE: VDIQ NGA COVID-19!!!! PSE BEHESH KAQ BUDALLA DHE QESHARAK, O PIPERO??? POS PSE PAK KANE SHKRUAR MJEKET EDHE PA I THENE FARE FAMILJAREVE??!!! FAMILJARET QE IU IKEN I AFERMI I TYRE NE BOTEN TJETER, ATY E KANE MENDJEN SE CFARE SHKRUHET TE KARTELA MJEKESORE APO TEK SHKAKU I VDEKJES!!!! SHIKONI SE CFARE I BETE SKULPTORIT TE SHKRETE, E VDIQET SE SPITALI NUK KISHTE GJAK, NDERSA MINISTRJA ME KAPISTER SPERDRIDHEJ SI BUSHTRAT, PA PIKEN E TURPIT DHE TE PERGJEGJESISE, DUKE MASHTRUAR NE EKRAN, ME KEMBE E ME DUAR PER SUKSESET, MASAT E MARRE NE MENYRE "TE SHKERDHYER" DHE FITORJET E PAPARA TE QEVERSIJES ME TE DHJERE NE HISTORI TE SATRAPIT TE SURRELIT DHE BUSHTRAVE TE TIJ!!! FOL NJE HERE SI BURRE ME DINJITET, O PIPERO, SE NESER DO TE TALLEN EDHE KALAMAJTE ME TY NE RRUGE KUR TE SHIKOJNE!!!!

t07/08/2020 18:58

Po ky piperua nuk e di qe BE paguan shtetin shqiptar me 18 mije eu per çdo te vdekur me korone.Dhe mjeket jo vetem i thone deklaroje me covid por do marresh 1 milion te vjetra po e deklarove.

Shto koment

Denonco