Gjykata e Parisit pranon padinë për Blinken, Berisha: U keqinformua nga Rama dhe Soros

Gjykata e Parisit pranon padinë për Blinken, Berisha: U keqinformua nga Rama dhe Soros

23:35, 27/10/2021
A+ Aa A-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë lajmin se gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë e tij për Sekretarin Amerikan të shtetit, Antony Blinken, i cili e shpalli non grata në 19 maj të këtij viti.

Berisha ftoi Blinken që të paraqesë çdo provë në Gjykatën e Parisit, ndonëse u shpreh i bindur se ndaj tij nuk ka asnjë fakt, pasi sipas tij, ky vendim është i bazuar në keqinformimin nga lobimi korruptiv i kryeministrit Edi Rama dhe protektor i tij George Soros me të cilin ka pasur kundërshti të mëdha.

Postimi i plotë i Sali Berishës:

Njoftim shtypi.

Gjykata e Parisit pranoi padine time ndaj Sekrtarit te Shtetit Blinken per shpifje!

Zyra e avoktatit tim, Jean Yves Le Borgne eshte njoftuar se gjykatesi i gjykates korreksionale te Parisit ka pranuar shqyrtimin padise time ndaj sekretarit te shtetit Antony Blinken per shpifje. Une ngrita kete padi pasi Sekretari i Shtetit me daten 19 Maj 2021 njoftoi vendimin e tij te bazuar ne keqinformin nga lobimi korruptiv i kryeministri Edi Rama dhe protektorit te tij George Soros, per shpalljen time dhe familjareve te mi nongrata per “korrupsion sinjifikativ”. Ky vendim eshte i bazuar ne keqinformimin nga lobimi korruptiv i kryeministrit Edi Rama dhe protektor i tij George Soros me te cilin une kam patur kundershti te medha.

Ky vendim pa asnje prove fakt apo dokument, i papritur, puro politik dhe unik ne llojin e tij erdhi 8 vite pasi une kam dhene doreheqje nga çdo pozicion udheheqje, dhe cdo funksion ekzekutiv publik dhe tre jave pasi kandidati qe une mbeshteta humbi zgjedhjet.

Perveç kesaj, ne 30 vite te karrieres time kurre ndonje here nuk jam akuzuar ose ndjekur per ndonje forme korrupsioni dhe asnjeri nuk ka ngritur padi apo provuar ndonje pretendim per korrupsion ne gjykate  ndaj familjareve te mi.

Duke shprehur besimin tim tek gjykata dhe pritur diten e gjyqit, une ftoj sekretarin e shtetit te paraqese ne gjykate çdo prove, fakt apo dokument per te provuar akuzat mbi te cilat ai ka bazur vendimin e tij sine materia per shpalljen time nongrata. Sb

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

D28/10/2021 11:24

Çdonjeri duhet te ndergjegjsohet se nje person ose grupacion lobues nuk jane Amelika dhe as amerika nuk eshte Zoti i pagabushem. Ambasada e USAne shqiperi eshte verbuar nuk shef korrupsionin 20 vjeçar te Edvinit lidhjet me boten e krimit që I futi edhe be parlament por I tregon popullit te djathte te heq Berishen e paster ose te haje bare . A mos kjo gruaja aziatiko amerakane duhet shpallur non grata , e meriton plotesisht për nderhyrje ne punnet e brendshme dhe njeanshmeri per qeveverin dhe denigrim te opozites.

Shto koment

Denonco