Borchard gjen zgjidhjen perlë, për të luftuar korrupsionin: Nëse doni që ta luftoni, ndaloni së qeni të korruptuar!

Borchard gjen zgjidhjen perlë, për të luftuar korrupsionin: Nëse doni që ta luftoni, ndaloni së qeni të korruptuar!

15:29, 21/01/2020

Ndërkohë që të gjithë shqiptarët po shpresojnë e po presin që pas implementimit të Reformës në Drejtësi, të vendoset më në fund shteti ligjor dhe të marrë fund revanshi i korrupsionit dhe i krimit, Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt, ka një ide gjeniale dhe origjinale. Sipas tij e vetmja zgjidhje është, që ata që bëjnë korrupsion të ndërgjegjësohen dhe të pushojnë së bëri këtë gjë. Këto fjalë I ka thënë gjatë një Konference të zhvilluar ditën e sotme me temë zgjedhjet e lira në vendin tonë.

“Nëse dëshiron të ndalosh korrupsionin, duhet të ndalosh së qeni i korruptuar. Legjislacioni ekzistues mund të prodhojë zgjedhje të përshtatshme dhe rezultate të besueshme. ODIHR-i e ka theksuar këtë në disa raporte. Kjo nuk ka ndodhur pasi bëhet korrupsion dhe autorët e tij e dinë se sistemi nuk mundet t’i dënojë apo thjesht nuk i dënon sa duhet. Mund të vijoni të përpiqeni të ndryshoni sistemin, por do të ishte më mirë të ndryshonit sjelljen. Ky është parakushti për mbarëvajtjen e gjithçkaje. Sepse nëse shkelësit e ligjit nuk ndryshojnë sjelljen, reformat bëhen të kota”, ka parashtruar zgjidhjen e tij ambasadori Bernd Borchardt.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

N21/01/2020 17:07

Kjo eshte e keqja, tani ja lejojne vetes te bejne moral sikur nuk i dinim keto gjera.

Askushi21/01/2020 16:35

Perfekt, zgjidhja me ideale per gjitheshka, si per korrupsionin, per vjedhjet, per vrasjet e gjitheshka. Keshtu te hiqen prokurorit, gjykatat. Beni thirrje popullit qe te mos vjedhin, te mos vriten te mos korruptohen, te zbatojne ligjet, te behen pra te ndergjegjeshem, dhe ti heqim organit e drejtesis e me ne funde te jetojme me mire, pa vjedhje, vrasje, grabitje, korrupsion.....o koqe kandari, o koqe i korruptuar

altini21/01/2020 16:21

Ky ja kaloka edhe Nard Ndokes more .......

Arberi21/01/2020 16:17

Korrupsioni jeni ju i pari prandaj ka ngrire cdo gje ne Shqiperi. Si zhduket Korrupsioni? duke ju shporrur ju te huajt e korruptuar nga shqiperia se na jeni ngjit si muti mbas kepuce, dhe duke fut ne Burg disa politikan me 8 klase shkolle clirohet cdo gje dhe shqiperia lulezon behet jeta si ne Gjermani andej nga vjen dhe ti or burre grua = me burre kurve.

Nardi21/01/2020 16:00

Dhe ne qe tallemi me Nard Ndoken , po Nardi qenke filozof vertet po ta krahasosh me kete Bo-kar-din . Po nuk ka faj Rama qe i duket vetja udheheqes global , po te kete ambasadore te tille OSBE , ndaj vene punet lume e perrua

ai21/01/2020 15:58

E paska nxjerrë përsëri Bochardt gishtin e mezit për të luftuar korrupsionin.

Messi 21/01/2020 15:50

OSBE dhe Borchard ????

Shqiptari21/01/2020 15:46

100 vjet me pare burrat patriote, atdhetare dhe intektualet me te shquar te Shqiperise, u mblodhen vete ne Kongresin e Lushnjes dhe moren ne dore fatet e vendit, pa ia patur me hile njeri tjetrit, pa ndermjetesimin e te huajve, pa ndihmen e te huajve dhe arriten objektivat me madhore te kombit shqiptar. Po sot Shqiperi, pa na thuaj ku je? Vendin me te bekuar i botes, politikaner te ndyre shqiptare, E kane kthyer ne nje hale!!!! Vjen nje palo Borchardt e tall bythen me ne!

Koli21/01/2020 15:37

Ekspert i madh ky gishti ne bithe, bashke me gishtin tjeter ne bithe, llapalehesin kryedoç!

Shto koment

Denonco