Ambassador Borchardt finds the ‘solution’ to the corruption issue: Stop being corrupted!

Ambassador Borchardt finds the ‘solution’ to the corruption issue: Stop being corrupted!

15:29, 21/01/2020

Head of OSCE Delegation to Tirana Bernd Borchardt has found a very “original” solution to the problem of corruption in Albania. According to Mr. Borchardt, the corruption can be stopped if the corrupted persons are no longer corrupted! He revealed his excellent idea during a conference today in Tirana with the theme free and fair elections in Albania.

“If you wish to stop corruption, you must stop being corrupted. The existing legislation may produce suitable solutions and credible outcome. ODIHR has highlighted that in several reports. That has not happened because there is corruption and the corrupted know the system cannot punish them, at least not enough. You may continue trying to change the system, but it would be better to change behavior. This is a precondition for progressing in everything. Because, if the violators of the law do not change their attitude, the reforms become useless”, Borchardt said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

N21/01/2020 17:07

Kjo eshte e keqja, tani ja lejojne vetes te bejne moral sikur nuk i dinim keto gjera.

Askushi21/01/2020 16:35

Perfekt, zgjidhja me ideale per gjitheshka, si per korrupsionin, per vjedhjet, per vrasjet e gjitheshka. Keshtu te hiqen prokurorit, gjykatat. Beni thirrje popullit qe te mos vjedhin, te mos vriten te mos korruptohen, te zbatojne ligjet, te behen pra te ndergjegjeshem, dhe ti heqim organit e drejtesis e me ne funde te jetojme me mire, pa vjedhje, vrasje, grabitje, korrupsion.....o koqe kandari, o koqe i korruptuar

altini21/01/2020 16:21

Ky ja kaloka edhe Nard Ndokes more .......

Arberi21/01/2020 16:17

Korrupsioni jeni ju i pari prandaj ka ngrire cdo gje ne Shqiperi. Si zhduket Korrupsioni? duke ju shporrur ju te huajt e korruptuar nga shqiperia se na jeni ngjit si muti mbas kepuce, dhe duke fut ne Burg disa politikan me 8 klase shkolle clirohet cdo gje dhe shqiperia lulezon behet jeta si ne Gjermani andej nga vjen dhe ti or burre grua = me burre kurve.

Nardi21/01/2020 16:00

Dhe ne qe tallemi me Nard Ndoken , po Nardi qenke filozof vertet po ta krahasosh me kete Bo-kar-din . Po nuk ka faj Rama qe i duket vetja udheheqes global , po te kete ambasadore te tille OSBE , ndaj vene punet lume e perrua

ai21/01/2020 15:58

E paska nxjerrë përsëri Bochardt gishtin e mezit për të luftuar korrupsionin.

Messi 21/01/2020 15:50

OSBE dhe Borchard ????

Shqiptari21/01/2020 15:46

100 vjet me pare burrat patriote, atdhetare dhe intektualet me te shquar te Shqiperise, u mblodhen vete ne Kongresin e Lushnjes dhe moren ne dore fatet e vendit, pa ia patur me hile njeri tjetrit, pa ndermjetesimin e te huajve, pa ndihmen e te huajve dhe arriten objektivat me madhore te kombit shqiptar. Po sot Shqiperi, pa na thuaj ku je? Vendin me te bekuar i botes, politikaner te ndyre shqiptare, E kane kthyer ne nje hale!!!! Vjen nje palo Borchardt e tall bythen me ne!

Koli21/01/2020 15:37

Ekspert i madh ky gishti ne bithe, bashke me gishtin tjeter ne bithe, llapalehesin kryedoç!

Shto koment

Denonco