Rama, asnjë lëshim për 'Astirin’, thirrje banorëve: Lironi rrugën!

Rama, asnjë lëshim për 'Astirin’, thirrje banorëve: Lironi rrugën!

10:36, 21/11/2018

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje sot, banorëve të zonës së Astirit të lirojnë rrugën dhe të lejojnë zhvillimin e projektit.

Rama  foli për herë të parë nga kryeministria, gjatë një takimi me koordinatorët. Ai tha se nuk do të pranojë të paguajë për “rrumpallën” e viteve të kaluara. 

"Të thonë që 'kemi futur letrat për legalizim", nuk do të thotë që ata janë në rregull dhe do t’i marrin, - tha kryeministri. -  Ata që kanë ndërtuar pa leje, kërkojnë dëmshpërblim 100% për çfarë?!

Mbi cilin ligj?! Me ç’të drejtë morale?! Nga ku?!  Nga buxheti i shtetit?! Që është kontributi i të gjithëve për shkolla, kopshte etj?! Me këto para ne të dëmshpërblejmë zaptuesit që kanë ndërtuar shtëpi në zonë?!

Ata njerëz të largohen nga rruga që kanë bllokuar dhe t’i hapin rrugë zhvillimit dhe të mos turpërojnë veten dhe familjen, të mos bëhen gazi i botës dhe mish për top i opozitës”, theksoi Rama.

Kësisoj, kryeministri nuk ka bërë asnjë lëshim për qindra familjet që u shemben shtëpitë dhe bizneset dhe po protestojnë për më shumë se dy javë rregullisht në dyert e bashkisë së Tiranës dhe në rrugën ku do bëhen shembjet.

Po sot ka folur edhe ministri Damian Gjiknuri në komisionin e Ekonomisë;Gjiknuri tha se nuk ka ende një vendim qeverie për subjektet që shpronësohen në Unazën e Re ndaj gjithë çdo po ndodh është e parakohshme. 'nuk kryhen shembje pa dalë vendimi i shpronësimeve. Do të dalë një VKM për 180 objekte. Ndaj banorët t'i drejtohen me dokumenta ARRSH-së për problemin e tyre për t'u sqaruar, jo atje në rrugë, se shteti ka zyra ka institucione." 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

gramoz21/11/2018 15:56

Shko vet personalisht ti nxjerresh nga shtepite ti o kryekurvi yne, ashtu si shkoni u puthni bythen kur kerkoni vota dhe u thoni qe shtepite edhe sikur te ngrihet enveri nga varri, nuk ja u prish dot. A nuk ju ke thene keshtu o kryekurvi yne?

Edvun Brimeshpuari21/11/2018 15:50

Sa bukur e vjedh Edvin pederasti kete milet. Njehere u nderton pallatin. U merr Sa frengu pulen per meter katror. Pastaj nuk I legalizon, u kerkon nga 30,000 Euro per legalizim. Kur shikon se ka dale nje deal me i mire me 18 milion euro metri katror per nje rruge te supozuar qe mund te kaloje aty. Tani nga premtimet per legalizim i vjedh prape duke jau prishur ate qe u shiti dhe qe ata e blene me gjak. Hajde edvun hajde po nga dole kaq I forte mor fekale komuniste. Nga ata vemje e merr pafytyresine te tallesh ne kete menyre se kur nuk u hoqen zvarre ne 91 u lumte bytha.

Edvun Velakja21/11/2018 15:17

Poshte dogmaxhiu, genjshtari, drogaxhiu, vrasesi, travestiti me I paskrupullt qe ka pare historia e Shqiperise pas enver never lugatit. Po pse I genjeve ata ne fushate o plere ? Apo ajo ishte loja o I pa moralshem qe nuk paske pat as fe as atdhe as gje prej gjeje ku te te kapesh o pusht! Rrumpallen e vjeter TI e krijove mor felliqesire. Ti i ndertove pallatet ne Tr kundrejt 20 per qindeshit e tani ben sikur na ke ardh nga Marsi si shpetimtar e nuk di gje ca kane bere te tjeret. Poshte edvin droga, poshte shitesit e shqiperise as e shiten jo e falen si bene baballaret e tyre ne Kosoven ne Camerine etj. Vdekje tradhetareve!

Medlind21/11/2018 15:09

Te gjitheve qe kane ndertuar ne TOKEN e tyre te kompensohen me cmimin e tregut 100 per 100; te gjithe te tjereve qe kane zbritur nga Fshati dhe Malsija, dhe kane ZAPTUE token dhe pronen e tjetrit apo te shtetit, te jua SHKERDHESH robt dhe me shume e penalizim Zhuli sic Zhgulen Dentisti Dhemballen e shendoshe; Keto VEPRA te qeverise me TY Kryeminister po i Pret krahehapur cdo QYTET ne SHQIPERI o EDI RAMA!

kuti 21/11/2018 11:15

Pse paska shtetdroga zyrana e instiuciorrama/

qytetari21/11/2018 11:12

Po pse e hapen kantierin dhe e prishen shqiponjen kur nuk kishte VKM per shpronesimet? Populli duhet t'i therras mendjes dhe duhet te mbeshtet keta banore, se neser radha do te vi tek sejcili prej nesh.

Emigranti21/11/2018 11:05

Hajde hape o drogmen po ta mbajti nuk do lejojme te na shkelni me kembe unazen coje nga sureli ketu rruga eshte e bere nuk do te leme te na shkaterosh pa te shkaterruar ty tradhtar ke shitur kombin shqiptar zhuku nje ore e me pare do te vrasin shqiptaret me gure.

Shto koment

Denonco