Speaker Ruçi forbids talking about Seiti’s extradition, Basha calls him ‘thief’ and ‘criminal’

Speaker Ruçi forbids talking about Seiti’s extradition, Basha calls him ‘thief’ and ‘criminal’

10:40, 01/02/2018

The Speaker of Parliament Gramoz Ruçi did not allow the head of the Democrat parliamentary group Edmond Spaho to speak about the extradition of Nezar Seiti, the financier of a criminal organization, to Italy, making the opposition deputies stand up and surround the platform, while Democratic Party chairman Lulzim Basha exploded with the words “thief, criminal” addressed to Ruçi.

Basha’s harsh reaction came after the Speaker addressed him with some hard words as well.

“I warn you, do not act like a thug; be the opposition leader. Don’t touch the Guard members”, Ruçi told Basha.

The Speaker said Seiti’s case is out of the agenda and, facing the opposition’s protest in front of the platform, ordered the interruption of the session.

It resumed a few minutes later, but the opposition did not allow it to proceed, prompting Ruçi to warn the opposition deputies he would expel them from the session.

"This is your last warning”, Ruçi said.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

sefer01/02/2018 11:00

e kan mar ne dor komunistat prap dhe po e kthejn ne pron private parlamentin dhe gjith vendin e duan prap te privatizuar nga shteti dhe te komandojn vet gjithcka

arusha panda01/02/2018 11:00

Ja pra se pse ka vlere propozimi i Berishes per djegjen e mandateve, por ketu duhet marre ne konsiderate edhe qendrimi i LSI-se

daut01/02/2018 10:59

te na rroj ruci me shoket po vari lesht drejtesis ah moj Shqiperi e mjer cte telendisen disa kriminel dhe hajduta ne kete gjendje po cfaj ka populli i shkret qe keta qelbesira e katandisen keshtu

tare01/02/2018 10:57

cfar drejtesia aqe po bejm ne me kete vetingun fiks per mbrojtjen e politikanve te inkriminuar dhe te perzier me krimin dhe mafian turp ti vij ketij Rucit qe slejon fjalen per te nxier ne drit nje te vertet

Shto koment