NASA hap kapsulën nga asteroidi 'më i rrezikshëm', ja gjetjet e para

NASA hap kapsulën nga asteroidi 'më i rrezikshëm', ja gjetjet e para

14:23, 29/09/2023
A+ Aa A-

Shkencëtarët e NASA-s hapën kapsulën e misionit OSIRIS-REx që mbërriti në Tokë të dielën (24/9), pas shtatë vitesh, me mostra nga asteroidi “më i rrezikshëm” Bennu në sistemin tonë diellor.

Procesi për mbledhjen e sigurt të mostrës së çmuar të asteroidit nga kapsula është në lëvizje të plotë. Sipas agjencisë amerikane të hapësirës, ​​shkencëtarët duke hapur kapakun e kapsulës gjetën “pluhur të zi dhe mbeturina në madhësinë e kokrrave të rërës”, pa hapur ende kontejnerin kryesor.

Kapsula është dërguar në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s, ku kapaku i saj është hapur brenda një zone të veçantë për të siguruar që nuk do të ketë ndotje.

NASA tha se materiali do t’i nënshtrohej një “analize të shpejtë” për të parë se çfarë saktësisht është, pa shpjegime të mëtejshme.

Kapsula ka rreth 250 gram material të pacenuar nga asteroidi Bennu, koleksioni më i madh i materialit kozmik jashtë Hënës.

Ekipi shkencor hoqi kapakun e kontejnerit, duke zbuluar pluhurin e errët dhe grimcat e madhësisë së rërës brenda, të cilat ka të ngjarë të vinin gjithashtu nga asteroidi.

Kjo premton shumë për Mekanizmin e Përvetësimit të Kampioneve Touch and Go (TAGSAM), instrumenti që përdoret për të mbledhur materialin nga sipërfaqja e asteroidit ende për t’u lëshuar në treg dhe kërkon një çmontim shumë kompleks.

TAGSAM më pas do të ndahet nga pjesa tjetër e kontejnerit dhe do të dërgohet në zonën e tij të veçantë për t’u hapur. Azoti do të pompohet vazhdimisht nëpër enë pasi është një gaz inert që nuk reagon dhe kështu përdoret për të mbajtur jashtë oksigjenin dhe lagështinë.

Më 11 tetor, NASA do të transmetojë drejtpërdrejt hapjen e kontejnerit dhe zbulimin e kampionit të çmuar yjor.

“Këto operacione po zhvillohen në një laborator të ri të krijuar posaçërisht për misionin OSIRIS-REx. Kapaku i aluminit u hoq në një hapësirë ​​të krijuar për të lejuar punën me një pjesë të madhe të materialit,” shkroi Shaneequa Vereen nga Qendra Hapësinore Johnson e NASA-s.

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco