Zyrtari i OKB-së dënon sulmin rus kundër hipermarketit në Kharkiv

Zyrtari i OKB-së dënon sulmin rus kundër hipermarketit në Kharkiv

07:58, 26/05/2024
A+ Aa A-

Sulmi vdekjeprurës i Rusisë kundër një qendre tregtare të mbushur me njerëz në Kharkiv më 25 maj shkel ligjin ndërkombëtar, tha në një deklaratë koordinatorja humanitare e Kombeve të Bashkuara në Ukrainë, Denise Brown, duke dënuar sulmin.

Forcat ruse sulmuan një hipermarket të ngarkuar me materiale ndërtimi në Kharkiv me dy bomba të drejtuara në mes të ditës më 25 maj, duke vrarë të paktën gjashtë persona dhe duke plagosur të paktën 40 të tjerë.

"Jam e tmerruar dhe e tronditur nga lajmet e tmerrshme që vijnë nga Kharkiv," tha Brown në një deklaratë të lëshuar menjëherë pas shpërthimit.

"Këtë pasdite, në mes të ditës, ndërsa njerëzit - pavarësisht nga tmerret që durojnë çdo ditë në këtë qytet - po përpiqeshin të vazhdonin ditën e tyre, jeta e tyre u shkatërrua nga një sulm tjetër nga Forcat e Armatosura Ruse. Sulmi goditi një pazar të ngarkuar. qendër me shumë viktima civile dhe dëme masive në objektet civile”.

Brown i quajti sulmet "krejtësisht të papranueshme" dhe kërkoi përfundimin e sulmeve ruse kundër objektivave civile dhe infrastrukturës kritike.

"Drejtimi i qëllimshëm i një sulmi kundër infrastrukturës civile është rreptësisht i ndaluar sipas ligjit ndërkombëtar humanitar," tha ajo.

Bombardimi i hipermarketit vjen mes intensifikimit të sulmeve kundër Kharkiv. Rusia nisi një ofensivë të re më 10 maj në rajonin verior të Kharkivit me një raport prej 30,000 trupash.

Forcat ruse kryejnë rregullisht granatime tokësore dhe sulme ajrore kundër qendrave të popullsisë në rajonin e Kharkiv.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco