Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Ogerta Manastirliu nën hetim penal nga SPAK

Ministri i Jashtëm i Polonisë akuzon Rusinë se po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet e BE

Ministri i Jashtëm i Polonisë akuzon Rusinë se po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet e BE

07:20, 26/05/2024
A+ Aa A-

Diplomati i lartë polak Radoslaw Sikorski tha të shtunën se Rusia dëshiron të destabilizojë Evropën.

Ministri i Jashtëm i Polonisë ka akuzuar Rusinë për komplot për të mbjellë destabilitet në Evropë përpara zgjedhjeve parlamentare evropiane në qershor.

Radoslaw Sikorski tha në Lodz të shtunën se “Rusia donte të destabilizonte situatën në Evropë përpara zgjedhjeve të ardhshme për Parlamentin Evropian. Ata duan të ndikojnë në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.”

"Ne nuk mund t'i lejojmë ata ta bëjnë këtë," vazhdoi ai.

Sikorski tha se “ka pasur grupe sabotazhi në Evropë të frymëzuara dhe të paguara nga shërbimet ruse”.

Lajmi vjen disa ditë pasi kryeministri polak Donald Tusk njoftoi të martën ringritjen e një komisioni për të shqyrtuar ndikimin e panevojshëm rus.

Në të kaluarën, Polonia ka thënë se pozicioni i saj si një shpërndarës kryesor i furnizimeve për Ukrainën e bën atë një objektiv për spiunët e Moskës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco