Kontrollet e policisë në Parlamentin e BE-së janë të lidhura me ndërhyrjet e mundshme ruse!

Kontrollet e policisë në Parlamentin e BE-së janë të lidhura me ndërhyrjet e mundshme ruse!

12:27, 29/05/2024
A+ Aa A-

Policia në Belgjikë ka marrë masa kundër disa zyrave dhe rezidencave në Bruksel në lidhje me përpjekjet ruse për të ndikuar në Parlamentin e BE-së.

Aksionet u kryen mëngjesin e së mërkurës. Ndër të tjera, fushata u zhvillua ndaj një shtëpie që i përkiste një ish-asistenti në Parlamentin e BE-së.

Një burim i paidentifikuar i tha AFP se bëhet fjalë për ish-asistentin e parlamentarit të BE-së Maximilian Krah, i cili i përket partisë së ekstremit të djathtë gjerman Alternativa për Gjermaninë.

Sipas një deklarate nga prokuroria belge, ata kontrolluan zyrën e personit në ndërtesën e Parlamentit Evropian në Bruksel dhe zyrën e punonjësit në Strasburg të Francës, ku ndodhet selia e Parlamentit Evropian.

“Kërkimet janë pjesë e një rasti për ndërhyrje, korrupsion pasiv dhe anëtarësim në organizatë kriminale”, shkruan prokuroria në një deklaratë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco