Lajmi i fundit

Vjedhjet me 5D dhe inceneratorët/ Opozita protestë sot tek bashkia e Tiranës

OBSH-ja dërgon furnizime mjekësore në veri të Gazës për herë të parë në dy javë

OBSH-ja dërgon furnizime mjekësore në veri të Gazës për herë të parë në dy javë

11:53, 29/05/2024
A+ Aa A-

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dërguar furnizime mjekësore në Spitalin Al-Ahli në Gaza – misioni i tyre i parë në pjesën veriore të enklavës në dy javë, tha të mërkurën Drejtori i Përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Në mes të armiqësive intensive të vazhdueshme, OBSH-jadhe partnerët ende arritën të arrinin në spitalin Al-Ahli në qytetin e Gazës. Misioni i parë në veri të Rripit që nga 13 maji,” tha Tedros.

Ai shtoi se janë dorëzuar “15,000 litra karburant, 14 shtretër spitalor, medikamente dhe mjete traumatike për të mbuluar nevojat e 1,500 njerëzve”.

 “Spitali Al-Ahli po shërben dyfishin e numrit të njerëzve për të cilët është projektuar, pa furnizime thelbësore kirurgjikale,” tha Tedros. “Asnjë operacion shpëtimi nuk mund të kryhet në mbrëmje për shkak të mungesës së stafit të specializuar”.

Spitali Al-Ahli tha për CNN se karburanti i marrë nga misioni do të mjaftojë vetëm për 10 ditë. Dhe megjithëse ata morën 14 shtretër, ata kanë nevojë për 100 shtretër, sipas Dr. Fadel Naeem, ushtrues detyre i drejtorit të spitalit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco