Moska reagon ndaj paralajmërimit të embargos tregtare të SHBA-së

Moska reagon ndaj paralajmërimit të embargos tregtare të SHBA-së

12:16, 29/05/2024
A+ Aa A-

Një embargo e mundshme tregtare e SHBA-së ndaj Rusisë nuk do të thyente ekonominë e vendit, por do të dëmtonte rëndë tregtinë ndërkombëtare, tha ambasadori i Moskës në Uashington, Anatoly Antonov.

Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Instituti Brookings në Uashington të martën, zëvendëskëshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për ekonominë ndërkombëtare, Daleep Singh, u pyet nëse SHBA duhet të "vendosin tarifa për gjithçka që eksporton Rusia" si pjesë e sanksioneve për konfliktin në Ukrainë.

"Historia e embargove tregtare nuk është një histori e mirë. Por në masën që Rusia po e transformon ekonominë e saj tërësisht në një fabrikë për makinën e luftës, ne do të arrijmë në pikën ku de fakto këtu do të përfundojmë", tha Singh, i cili është përshkruar nga disa media si "arkitekti i sanksioneve ndaj Rusisë".

Antonov iu përgjigj Singh-ut në një postim në Telegram të mërkurën, duke këmbëngulur se "asnjë embargo apo sanksion nuk do të thyejë ekonominë ruse".

Është e pamundur të detyrosh Rusinë të devijojë nga rruga e saj parimore. Ne vazhdojmë të ndërtojmë potencialin tonë socio-ekonomik dhe industrial", tha ai, duke vënë në dukje rritjen e fuqishme ekonomike të vendit.

Pavarësisht se Rusia është vendi më i sanksionuar në botë, GDP-ja u rrit me 3.6% dhe ishte "më e lartë se mesatarja globale" në vitin 2023, sipas presidentit rus Vladimir Putin. Banka Qendrore tha muajin e kaluar se pret rritje midis 2.5% dhe 3.5% këtë vit.

Zyrtarët amerikanë nuk kanë "asgjë për të qenë krenarë kur lëshojnë deklarata të tilla" për një embargo, theksoi ambasadori. "Në thelb, Amerika po sinjalizon publikisht gatishmërinë e saj për të shkatërruar plotësisht lidhjet e vendosura ekonomike globale," shtoi ai.

Sipas Antonovit, ekonomitë në zhvillim dhe bizneset e të gjitha madhësive po "vuajnë" nga fragmentimi i shkaktuar nga më shumë se 4500 kufizime të vendosura nga Uashingtoni kundër individëve dhe kompanive në mbarë globin që nga shkurti i vitit 2022, kur filloi operacioni ushtarak rus në Ukrainë.

Sanksionet e SHBA-së "provokojnë Rusinë dhe vendet e tjera të hakmerren, duke nxitur më tej potencialin për konflikt në tregtinë globale" dhe duke përkeqësuar gjendjen "tashmë të mjerueshme" të marrëdhënieve midis Moskës dhe Uashingtonit, tha ai.

Të martën, Financial Times raportoi se më shumë se gjysma e bizneseve perëndimore që njoftuan planet për t'u larguar nga Rusia pas fillimit të konfliktit në Ukrainë, kanë mbetur në vend për shkak të një rikthimi në aktivitetin e konsumatorit dhe "pengesave burokratike". Të paktën, 2173 kompani të huaja vazhdojnë të operojnë në Rusi, ndërsa rreth 1600 firma ose u larguan nga tregu tërësisht ose reduktuan operacionet e tyre, sipas gazetës./RT - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco