Mijëra izraelitë protestojnë, kërkojnë kthimin e pengjeve nga Rripi i Gazës

Mijëra izraelitë protestojnë, kërkojnë kthimin e pengjeve nga Rripi i Gazës

08:44, 26/05/2024
A+ Aa A-

Mijëra izraelitë u mblodhën në Tel Aviv këtë mbrëmje dhe i kërkuan qeverisë të ndërmarrë veprime urgjente për të siguruar lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës, një ditë pasi ushtria gjeti trupat e tre pengjeve të rrëmbyer nga Hamasi.

Protestuesit mbajtën një minutë heshtje në shesh në nderim të pengjeve të vdekur, sipas një korrespondenti të AFP.

Ushtria izraelite njoftoi dje se kishte gjetur trupat e tre pengjeve që ishin marrë në Rripin e Gazës. Ai tha se trupat e pengjeve, izraeliti Hanan Yablonka, izraelito-braziliani Michel Nizenbaum dhe franko-meksikani Orion Hernandez-Radu, u gjetën gjatë natës në një operacion të përbashkët nga ushtria dhe shërbimet e inteligjencës në Jabalia, në pjesën veriore të luftës, zonë ku luftimet e ashpra po zhvillohen ditët e fundit.

“Për pak orë do të varros vëllanë tim 42-vjeçar. Kisha frikë se do të vinte ky moment”, tha në demonstratë Avivit, motra e Hanan Yablonka.

“Vëllai im, të premtoj se do të vazhdoj të bërtas dhe do të bëj gjithçka  për të siguruar që të gjithë pengjet të kthehen në shtëpi shëndoshë e mirë.”

“Tani ne duhet t’i nxjerrim ata nga ky ferr.”

Trupat e katër pengjeve të tjerë të vdekur, Ron Benjamin, Itzhak Gelerender, Sunny Luke dhe Amit Buskila, u gjetën javën e kaluar.

Një tjetër demonstratë me thirrje për zgjedhje të parakohshme dhe dorëheqjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu u mbajt këtë mbrëmje në Tel Aviv.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco