'Leo I u bë Perandor Bizantin', ngjarjet kryesore të 7 shkurtit

'Leo I u bë Perandor Bizantin', ngjarjet kryesore të 7 shkurtit

22:10, 07/02/2019

Sot data shënon 07 shkurt. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

457 - Leo I u bë Perandor Bizantin.

1550 - Julius III u bë Papa Julius III.

1807 - Napoleon Bonaparta filloi luftën kundës Rusisë dhe Prusisënë Eylau, Poloni.

1898 - Émile Zola u nxorr në gjyq për veprën e tijë J'Accuse.

1914 - Filmi i parë i aktorit anglez Charlie Chaplin (ku luan si "The Tramp"), Kid Auto Races at Venice u paraqit në Keystone Studios.

1974 - Grenada u pavarësua nga Britania e Madhe.

1979 - Plutoni hyri në orbitën e Neptunit, për herë të parë që nga koha që këto dy planete njihen në shkencë.

1992 - U nënshkrua Marrëveshja e Mastrihtit e cila çoi në krijimin e Bashkimit Evropian.

Lindje

1478 - Thomas Morus, filozof, shkrimtar dhe politikan anglez († 1535)

1812 - Charles Dickens, shkrimtar anglez († 1870)

1834 - Dmitri Mendeleev, kimist rus († 1907)

1901 - A. den Doolaard, shkrimtari hollandez († 1994)

1920 - Qerim Haxhiu, aktivist i shquar për çështjen kombëtare shqiptare

1953 - Hasija Bori?,aktore dhe regjisore boshnjake

1954 - Dieter Bohlen, muzikant dhe producent gjerman (Modern Talking)

1965 - Chris Rock, aktor dhe komedian amerikan

1978 - Ashton Kutcher, aktor amerikan

Vdekje

2006 - Ibrahim Kodra, piktor (l. 1918)

1999 - mbreti Hysein, mbret i Jordanisë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco