Medalja 'Gherg Kastrioti A Skanderbegu – Mbret i Shciperise' e gdhendur nga skulptori Heinrich Kautsch

Medalja 'Gherg Kastrioti A Skanderbegu – Mbret i Shciperise' e gdhendur nga skulptori Heinrich Kautsch

07:49, 14/01/2018 Nga Aurenc Bebja, Francë
A+ Aa A-

Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”, gjejmë në faqen n°17, një portret të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, mundësuar nëpërmjet medaljes artistike të skulptorit Heinrich Kautsch.

Image

Heinrich Kautsch [Pragë (1859) – Vjenë (1943)]

Pavarësisht se viti i lindjes (1404) dhe i vdekjes (1467) së heroit tonë kombëtar janë të gabuar, Aurenc Bebja, në mirënjohje të punës së skulptorit Kautsch dhe me anë të blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell këtë dokument për publikun shqiptar :

Image

Gjergj Kastrioti Skënderbeu (6 maj 1405 – 17 janar 1468)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco