8 investimet më të mëdha të Lionel Messit

8 investimet më të mëdha të Lionel Messit

14:02, 23/03/2023

Lionel Messi tani është një markë e njohur.

 Në vitin 2016, ai lançoi linjën e veshjeve 'Messi Store' , e cila përfaqëson veshje komode të modës së lartë. 

Në vitin 2017 ai hyri në botën e mikpritjes me një zinxhir hotelesh butik, MiM .

Së fundmi, në tetor 2022, Messi njoftoi se do të investojë në 'Playtime Sports' , një kompani investimi fillestare me bazë në Silicon Valley që do të financojë kompani teknologjike dhe ekipe profesionale të lidhura me futbollin. 

Si një legjendë e futbollit, ai ka pushtuar arenën e futbollit dhe si një biznesmen aktiv, ai vazhdon të përfitojë nga fama e tij me sipërmarrje biznesi novator.

Kompania investuese “Playtime Sports” është një nga burimet kryesore të të ardhurave të Messit. 

Ylli argjentinas i futbollit u bashkua me Rashmi Hovaghimian dhe dyshja e biznesit shiti faqen e videos "Viki" tek një gjigant japonez në vitin 2013 për 200 milionë dollarë.

Këto janë 8 fushat e biznesit në të cilat është aktiv futbollisti më i mirë:

8. Një zinxhir global hotelesh butik

Image

Messi ka investuar në një zinxhir hotelesh luksoze globale të quajtur 'MiM'. Duke punuar me 'Majestic Hotel Group' që nga viti 2017, Messi i ka shndërruar pronat ikonike buzë plazhit në akomodim elegant. Hotelet miliona dollarëshe ofrojnë sporte ujore, golf, polo dhe jahte luksoze. Hoteli me katër yje në Barcelonë, me vlerë 26 milionë dollarë , ka 77 dhoma me pamje panoramike të oqeanit me një kosto prej 144 dollarë për natë. Grupi Messi zotëron hotele MiM në Spanjë, Ibiza, Mallorca, Baqueira dhe Andorra.

7. Dyqani i modës

Image

Sipas Sports Bible, Messi hapi një dyqan mode në vitin 2019 me motrën e Tommy Hilfiger , Ginny. Dyqani i e-commerce i quajtur 'The Messi Store' përfshin veshje sportive, veshje për meshkuj dhe bluza për femra. Linja e veshjeve ofron gjithashtu pjesë të vogla me nënshkrimin e Messi-t. Ai është vetë model promovon veshjet në rrjetet sociale.

6. Akademia e futbollit

Image

Futbollisti legjendar është gati të fillojë akademinë e tij të futbollit në fshatin Garaf të Katalonjës . Fondacioni Messi po punon për të krijuar një akademi futbolli prej 20,000 metrash katrorë, e cila do të ketë dy fusha, dhoma zhveshjeje, parking dhe banesa.

5. Verërat "L10".

ImageLionel Messi ka krijuar një koleksion ekskluziv të verërave të titulluar “L10 wines”, me aroma intensive frutash. 'L10 Malbec' ka shije të rrushit të kuq të pjekur së bashku me nuancat e vjollcës, ndërsa 'L10 Premium Malbec' ka nota të forta të kumbullës, qershisë, vaniljes dhe çokollatës. Koleksioni i kuruar i verërave prodhohet në bashkëpunim me Fondacionin Messi, dhe një pjesë e të ardhurave nga shitjet përdoren për të financuar arsimin dhe shëndetin e fëmijëve të paprivilegjuar.

4. Kompania "Playtime Sports"

Image

Partneri i Messit dhe investitori i kapitalit sipërmarrës, Rashmi Hovaghimian, është krijuesi i firmës së investimeve Playtime Sports në San Francisko. Objektivi kryesor i Play Time Sports-Tech HoldCo është të financojë kompanitë e teknologjisë së futbollit ose të investojë në ekipe. Kompania është e vendosur të investojë në dy start-up me bazë futbolli: 'Matchday.com', e cila është një faqe interneti interaktive e lojërave dhe 'AC Momento' , një aplikacion për blerje. Messi parashikon krijimin e investimeve unike përmes Playtime Sports pas daljes në pension.

3. Parku i Aktivitetit Messi

ImageMessi Activity Park (MEP) prej 200 milionë dollarësh është një partneritet i shkëlqyer midis MediaPro Exhibitions, Phoenix Group dhe Messi Management. Është një projekt ambicioz që shtrihet nëntëdhjetë hektarë dhe përfshin hotele, rezidenca, kupola që ofrojnë përvoja të realitetit virtual, teatro fluturuese dhe më shumë. Vizitorët do të shijojnë aktivitetet e lidhura me futbollin dhe sportet aventureske me teknologjinë më të fundit . Tërheqja kryesore është një zonë lojërash në natyrë prej 12,000 metrash katrorë dhe hapësirë ​​publike prej 25,000 metrash katrorë.

2. Bashkëpunimi me Jacob & Co

Image

Sipas Forbes , Messi nënshkroi një partneritet fitimprurës me markën e orëve luksoze Jacob & Co. Në vitin 2019, marka amerikane prezantoi serinë e parë të edicionit të kufizuar të krijuar në bashkëpunim me Messin: Epic X Chrono Messi. Seria prej 180 pjesësh përfshin një version prej 150,000 dollarësh të veshur me diamant të Epic X Chrono . Ora e rrallë e koleksionistit përmban ngjyrat e flamurit argjentinas dhe ngjyrën e kuqe në pjesë të pjatës së saj, për të nxjerrë në pah numrin e këmishës me fat të Messit.

1. Kontrata e përjetshme me Adidas

Image

Sipas gazetës “The Sun”, Messi ka nënshkruar një kontratë fitimprurëse të përjetshme me vlerë 10 milionë dollarë në vit me gjigantin e këpucëve sportive Adidas . Prodhuesi gjerman i veshjeve sportive ka zgjedhur si imazh futbollistin legjendar. Në vitin 2015, ai ishte futbollisti i parë që lëshoi ​​'Adidas Messi' në një bashkëpunim ekskluziv. Këto atlete të edicionit special janë shitur në mbarë botën në dyqanet e adidas që nga viti 2017.

Futbollisti miliarder fiton një rrogë të madhe duke luajtur për ekipin e tij, Paris Saint-Germain dhe sipërmarrjet e tij të biznesit sjellin miliona dollarë, duke rritur vazhdimisht vlerën e tij neto prej 600 milionë dollarësh.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco