Dembele te Barcelona ishte një ‘turist’ i paguar 140 mln euro

Dembele te Barcelona ishte një ‘turist’ i paguar 140 mln euro

08:30, 21/01/2022

Aventura e Ousmane Dembele te Barcelona përfundon në mënyrën më të keqe të mundshme. Katër vite e gjysmë që në bilanc nuk shlyejnë investimin e madh që kompania bëri në vitin 2017. E mbyll me 129 ndeshje, 31 gola dhe 5 tituj të fituar, disa prej të cilëve me një rol margjinal. Një parantezë, ajo e anësorit sulmues në Katalonjë, plot rënie dhe hije.

Pas Neymar-it – Në panik të plotë pas shitjes së Neymar, Barcelona e gjeti veten me 220 milionë euro nga shitja e asit brazilian, por me nevojën për të kandiduar menjëherë për t’u përballur duke u përpjekur për të marrë një kampion që ishte edhe mediatik, pas ngecjes në terma të imazhit.

Zgjedhja e parë ishte Coutinho, ai do të mbërrijë 6 muaj më vonë. Dhe këtu është kthimi i menaxhmentit ndaj francezit, i cili pati një ndikim të rëndësishëm te Borussia Dortmund që në vitin e parë, aq sa fitoi çmimin fillestar të vitit.

Ai është shumë i shpejtë, godet me të djathtën dhe të majtën me saktësi dhe lehtësi të barabartë, është i ri dhe për këtë arsye mund të investohet tek ai: 100 milionë plus 40 bonuse, kontratë pesëvjeçare për lojtarin, klauzola e lirimit prej 400 milionësh. Duke pasur parasysh klauzolën e mëparshme të Neymar, nuk i dihet kurrë.

Shumë lëndime – Te Dortmund ai kishte luajtur praktikisht gjatë gjithë kohës, 32 nga 34 ndeshjet e Bundesligës, duke anashkaluar një ndeshje për shkak të pezullimit dhe në një tjetër në stol për shkak të zgjedhjes teknike.

Në Barcelonë skenari ndryshon menjëherë: ai paraqitet duke kryer një asistim në derbin kundër Espanyolit dhe në ndeshjen e dytë ai tashmë dëmtohet.

Do të kthehet pas 4 muajsh. Do të jetë i pari i një serie shumë të gjatë dëmtimesh, pothuajse qesharake: janë 102 ndeshje të humbura, 695 ditë pushim, 15 lëndime, përfshirë Covid-19. Ai luan pak a shumë rregullisht në sezonin e dytë dhe të katërt, ndërsa në 209/20 praktikisht nuk është parë kurrë: 5 paraqitje në ligë.

Big mac dhe playstation – Mungesa e profesionalizmit të lojtarit është theksuar vitet e fundit: ushqim i padëshiruar dhe videolojëra deri në orët e vona të natës, me vonesa në stërvitje.

Ata e kanë parë shpesh të shkojë te McDonald’s pranë terrenit të stërvitjes me Mercedesin e tij të shndritshëm, ndërsa mjeku social që mbërriti një ditë në shtëpinë e tij gjeti kaos, mes kartonave me pica të shpërndara përreth dhe miqve që flinin në mes të ditës.

Barcelona u përpoq të kandidonte për t’u mbrojtur duke punësuar një kuzhinier për të. Pastaj një tjetër, pastaj një tjetër. Të gjitha të refuzuara nga lojtari. “Disa prej nesh i kanë thënë Ousmane se ai duhet të kuptojë se është i privilegjuar, ne jemi të gjithë që luajmë në Barça. Ai duhet të fokusohet në futboll dhe të jetë më i përgjegjshëm në disa gjëra,” tha Luis Suarez për të.

Në katër vjet e gjysmë, Dembele praktikisht nuk është parë kurrë të flitet spanjisht, jo saktësisht gjuha më e ndërlikuar në botë për dikë si Dembele që flet një gjuhë neolatine.

Mjafton të shikoni intervistat e rralla që e shohin si protagonist, në të cilat edhe në më të fundit është bashkëbiseduesi ai që duhet të përdorë frëngjisht për të komunikuar me të.

Mbërrijmë te rinovimi, një telenovelë që zgjati 7 muaj siç deklaroi drejtori sportiv Mateu Alemany, e cila ka sjellë oferta që i kthehen gjithmonë dërguesit mbrapsht.

Edhe Xavi e shkarkoi atë në konferencën për shtyp, një shenjë e qartë se si Barcelona e kishte humbur durimin. Vendimi për të mos e thirrur në ndeshjen kundër Athletic është i pari i një serie të gjatë, përveç nëse shitet i pari.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco