Mjekja publikon mushkëritë e pacientëve me Covid/ ‘Kush jeni more palaço që nuk ….’

Mjekja publikon mushkëritë e pacientëve me Covid/ ‘Kush jeni more palaço që nuk ….’

22:15, 05/08/2020

Mjekja Lida Shosha publikon në ‘Facebook’ mushkëritë e një pacienti me koronavirus, ndërsa thekson se çdo ditë shohim imazhe problematike të skanerave të mushkërive copë-copë.

Mjekja ‘shpërthen’ e revoltuar ndaj atyre që nuk  besojnë te ekzistenca e virusit, teksa iu drejtohet ashpër ‘Kush jeni ju, more palaço ordinerë, që helmoni miletin me teori konspirative”.

Mesazhi i mjekes:

Perdite shohim imazhe problematike te skanerave te mushkerise cope -cope, sugjerus shume te forte per infeksionin nga Covid -19.

Kush jeni ju, more palaco ordinere neper rjete sociale e media, qe helmoni ket milet me teorite konspirative, jo po nuk egziston, jo po mjeket po genjejne, gjithe bota po genjen. Vecse, kur te bini ne dore te mjekeve e te luteni per nje fije fryme, mire eshte , tju nxjerim nga dritarja te ajroseni ne bahcen, me barin e perveluar nga 45 gradshi i te nxehtit afrikan. Po kete se bejme dot per askend, as per ju, sepse respektojme veten, profesionin, qe i kemi kushtuar gjithe jeten per nder te jetes se atyre qe na besojne. Vini gishtin kokes, mbrohuni sa te mundni, e nese nuk e doni jeten tuaj, vjen vet shoku Covid, ju perqafon e kafshon madje, me mall te papare, po te tjeret mos i helmoni e vrisni me injorancen tuaj stratosferike, vrastare te jetes.

Po punojme nonstop, ne kushtet me te veshtira te jetes tone, po u sherbejme njerezve duke rezikuar veten , familjet, femijet, prinderit, miqte. Njerezit kane semundje nga me te ndryshmet, ca prej tyre, tumorale e na shohin ne drite te syrit per ” shprese” e duhet te jemi aty , ne frontline tju sherbejme atyre qe e duan jeten, atyre qe duan te shohin diellin e se nesermes, e duhet te jemi te forte.

Mbyllini mor, gojet tuaja te liga, hapni syte, e veshet, e kujdesuni per jeten, qe Zoti jua ka fal vec nje here.Jemi ne kete situate per shume arsye, po nje prej tyre eshte papergjeshmeria e paprecedent e individeve te tille. Lerini mjeket, te punojne te qete, ne keto kohe tejet te veshtira, perpos vapes, Covidit, rasteve problematike qe kerkojne zgjidhje, lodhjes se tejzgjatur, sju kemi mangut dhe mendjet e helmatisura nga virusi i injorances.

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Art08/08/2020 18:56

Kjo vete eshte PALACOJA...

Art08/08/2020 18:56

Kjo vete eshte PALACOJA...

Jo censures07/08/2020 20:32

Vecse, kur te bini ne dore te mjekeve e te luteni per nje fije fryme, mire eshte , tju nxjerim nga dritarja te ajroseni ne bahcen, me barin e perveluar nga 45 gradshi i te nxehtit afrikan. Po kete se bejme dot per askend, as per ju, sepse respektojme veten, profesionin, qe i kemi kushtuar gjithe jeten per nder te jetes se atyre qe na besojne. Vini gishtin kokes... Film horror...

Adi07/08/2020 16:37

Vecse, kur te bini ne dore te mjekeve e te luteni per nje fije fryme, mire eshte , tju nxjerim nga dritarja te ajroseni ne bahcen, me barin e perveluar nga 45 gradshi i te nxehtit afrikan. Po kete se bejme dot per askend, as per ju, sepse respektojme veten, profesionin, qe i kemi kushtuar gjithe jeten per nder te jetes se atyre qe na besojne. Vini gishtin kokes. Sistem mjeksor horror dhe njerez horror por te sinqerte.

Edmond06/08/2020 21:40

Robt ku ti kesh ti o putan

Mondi06/08/2020 10:55

Po ju drejtohem me mjeke se emrin zonje nuk e meritoni per fjalorin qe perdorrni. Virus ka patjeter dhe eshte krijuar ne laborator se ne cilin apo cilet ende nuk e dime ? A eshte i rrezikshem ? Po eshte i rrezikshem per persona me sistem imunitar te dobet dhe qe vuajne nga nje ose disa semundje shoqeruese ose thjesht jane shume te moshuar. Vete Merkel dhe Boris Johnson kane thene se ky virus do te preke 70 % te popullesise. Po te ishte kaq i rrezikshem sa perqind e popullsise do te kishte vdekur deri tani ? Pse nuk rezultoi ky virus kaq vdekjeprues ne Suedi ? Mos harroni se ishit ju mjeket qe fillimisht thate : 1. Se ka nje vdekshmeri 1%. Me e ulet se se vdekshmeria e gripit stinor (qe eshte 3%) kurse tani po e beni gogol (Mos valle deshet ti zini ne befasi njerezit ?) 2. Ishit po ju mjeket qe thate se me ardhjen e motit te ngrohte ne temperatuat 26 grade celsius rrezikshmeria bie, Nuk rezultoi aspak e vertete. 3. Ne fillim thate se me rrezikuar jane moshat e thyera, tani per fat te keq vitima ka edhe nga mosha te tjera. 4. Ishte po zedhesja e OBSH qe tha se personat asimptomatik nuk e transmetojne virusin e personat e tjere, pastaj doli dhe pergenjeshtroi. 5. Nje kolege e juaja me nje post te rendesishem (Areti Beruka) tha : Mezi po pres te vije koronavirusi ne Shqiperi. (Tani qe virusi erdhi dhe po vret njerez nuk e dime a iu shua kureshtja apo deshira per sfide ?) 6. Pse valle ne Shqiperi numri i te viktimave u rrit ndjeshem gjate veres kur ne shume vende europiane ky numer ka rene shume ? Mos ndoshta tregon punen vetmohuese te mjekeve tane APO ka lidhje me nje shume 18'000 euro qe merr spitali nga OBSH ? Nje te njohurit tim qe eshte prekur nga covid 19 nuk pranojne ti bejne nje injeksion dhe e percjellin nga dera ne dere. 7. Shume studime shkencore tregojne se nje SISTEM IMUNITAR I FUQISHEM luan nje rol shume te rendesishem ne perballim me sukses te kasaj plandemie. Pse nuk doli asnje nga ju ta thote kete ? Dini vetem vini maskat dhe lani duart dhe mbani distance (kjo duhet por nuk mjafton). Hipokrati para 2500 vjetesh ka thene : 1) Le ta bejme ushqimin ilacin tone. 2) Ecja eshte mjeku me i mire. Keshilloni gjithashtu ecjet ne natyre me ajer te paster dhe ushqim te shendetshem. KTHEHUNI 2'500 PRAPA QE SEMUNDJA TE MOS ECI PERPARA.

Mondi06/08/2020 10:54

Po ju drejtohem me mjeke se emrin zonje nuk e meritoni per fjalorin qe perdorrni. Virus ka patjeter dhe eshte krijuar ne laborator se ne cilin apo cilet ende nuk e dime ? A eshte i rrezikshem ? Po eshte i rrezikshem per persona me sistem imunitar te dobet dhe qe vuajne nga nje ose disa semundje shoqeruese ose thjesht jane shume te moshuar. Vete Merkel dhe Boris Johnson kane thene se ky virus do te preke 70 % te popullesise. Po te ishte kaq i rrezikshem sa perqind e popullsise do te kishte vdekur deri tani ? Pse nuk rezultoi ky virus kaq vdekjeprues ne Suedi ? Mos harroni se ishit ju mjeket qe fillimisht thate : 1. Se ka nje vdekshmeri 1%. Me e ulet se se vdekshmeria e gripit stinor (qe eshte 3%) kurse tani po e beni gogol (Mos valle deshet ti zini ne befasi njerezit ?) 2. Ishit po ju mjeket qe thate se me ardhjen e motit te ngrohte ne temperatuat 26 grade celsius rrezikshmeria bie, Nuk rezultoi aspak e vertete. 3. Ne fillim thate se me rrezikuar jane moshat e thyera, tani per fat te keq vitima ka edhe nga mosha te tjera. 4. Ishte po zedhesja e OBSH qe tha se personat asimptomatik nuk e transmetojne virusin e personat e tjere, pastaj doli dhe pergenjeshtroi. 5. Nje kolege e juaja me nje post te rendesishem (Areti Beruka) tha : Mezi po pres te vije koronavirusi ne Shqiperi. (Tani qe virusi erdhi dhe po vret njerez nuk e dime a iu shua kureshtja apo deshira per sfide ?) 6. Pse valle ne Shqiperi numri i te viktimave u rrit ndjeshem gjate veres kur ne shume vende europiane ky numer ka rene shume ? Mos ndoshta tregon punen vetmohuese te mjekeve tane APO ka lidhje me nje shume 18'000 euro qe merr spitali nga OBSH ? Nje te njohurit tim qe eshte prekur nga covid 19 nuk pranojne ti bejne nje injeksion dhe e percjellin nga dera ne dere. 7. Shume studime shkencore tregojne se nje SISTEM IMUNITAR I FUQISHEM luan nje rol shume te rendesishem ne perballim me sukses te kasaj plandemie. Pse nuk doli asnje nga ju ta thote kete ? Dini vetem vini maskat dhe lani duart dhe mbani distance (kjo duhet por nuk mjafton). Hipokrati para 2500 vjetesh ka thene : 1) Le ta bejme ushqimin ilacin tone. 2) Ecja eshte mjeku me i mire. Keshilloni gjithashtu ecjet ne natyre me ajer te paster dhe ushqim te shendetshem. KTHEHUNI 2'500 PRAPA QE SEMUNDJA TE MOS ECI PERPARA.

emigrant06/08/2020 09:45

Duke lexuar këtë shpërthim të drejtë të kësaj mjekes kundër marrëzive e teorive konspirative për pandeminë, shoh këtu edhe titullin e një shkrimi tjetër :"Shqipëria me numurin më të ulët të trupës mjekësore në rajon". E përsëris edhe njëherë, i jap të drejtë mjekes në shpërthimin e saj, pasi ajo dhe shumë kolegë të saj janë në vijën e parë të luftës ndaj këtij virusi që ju a rrezikon jo vetëm jetën e tyre, por edhe të familjeve të tyre. Por mjekët ashtu si edhe gjithë intelektualët, nuk ka se pse e zbrazin gjithë mllefin e tyre vetëm kundër qytetarëve që janë dyshues për trajtimin e kësaj pandemie.. Nuk është fjala këtu që mjekët të meren me luftë politike, por duhet të ngrejnë zërin e tyre edhe për faktin që përmend shkrimi që citova më sipër. e që ka të bëjë edhe me rrezikun e jetës së tyre. A nuk është zonja mjeke në gjendje që të analizojë se cilat janë shkaqet, që Shqipëria ka personelin më të paktë mjekësor në rajon ? Përse në krye të luftës kundër pandemisë Shqipëria nuk ka një specialiste, mjeke, por një politikane që komandohet nga shefi i saj ? Përse janë larguar me mijra mjekë e infermierë nga Shqipëria e janë të gatshëm të ikin edhe të tjerë ? Mosbesimi e teoritë konspirative janë pasoja të politikës së mbrapshte me mungesë të plotë transparence të qeverisjes e përse nuk kujtohet mjekja të analizojë shkakun ? Jo vetëm ju mjekët, por sot mundësitë e informacionit janë dhjetëfishuar nëpërmjet internetit, e janë shumë të paktë ata shqiptarë që nuk e dijnë që të luftohet një sëmundje apo epidemi, gjëja e parë që duhet bërë, është që të diagnostikohet pacienti., pra të bëhen testime masive e veçanërisht në epidemi, duhet të jenë mjekët që duhet të testohen të parët e pajisen me mjete mbrojtëse, aq më tepër se ju kemi si ujtë e paktë. Do të pakësoheshin teoritë konspirative nëse qeveria do të kishte qenë transparente që në fillimet e pandemisë e ta thoshte hapur në publik gjendjen reale të gadishmërisë për të përballuar këtë pandemi.. Publiku u mashtrua në fillim duke deklaruar qeveria se ne i kemi marë të gjitha masat, si për testimet, edhe mjetet mbrojtëse apo trajtimet spitalore. Pa shkuar shumë kohë , u kalua në ekstremin tjetër, u deklarua për rrezikun e vdekjes së 18 mijë shqiptarëve, e popullsia e tërë u fut në arrest shtëpiak, duke mobilizuar edhe ushtrinë pa e vrarë mëndjen për kolapsin e plotë ekonomik. Kur u pa që vende të fuqishme ekonomike hodhën triliona euro ndihma për bizneset e të papunët, kjo qeveri xhepa shpuar në buxhet, e pa veten të pafuqishme që të përballojë gjëndjen me ndihma në para, e kaloi në ekstremin tjetër të lirisë së plotë të lëvizjes e hapjes së bizneseve Mbrenda një muaji patëm shpërthimin e përhapjes se 5 fishtë të infeksionit e viktimave., krahasuar me tre muajt e mëparshëm. Ka dyshime se edhe në shumë vende të tjera të botës , me sebepin e pandemisë po bëhen abuzime të mëdha të luftës politike, e në Shqipëri kjo u pa me shfrytëzimin e saj për të shkatëruar Teatrin kombëtar apo për të kufizuar mundësitë e protestave. Zonja mjeke ju përgëzoj për punën tuaj heroike, por ju këshilloj që të mos jeni thjeshtë një tekniciene e mbyllur vetëm në profesionin tuaj, por të jeni një qytetare që të luftoni edhe për normat e shtetit ligjor e demokracisë e të keni kurajon të kritikoni edhe qeverinë. Veçanërisht mjekët nuk duhet ta lenë veten të shfrytëzohen si robotë të komanduar, por ta shohin profesionin e tyre në kuadrin e plotë të humanizmit.

Atdhetari06/08/2020 09:33

Cfare je ti mo qe ofendon ti qenke nje injorante dhe palaqo edhe ai apo ajo qe te ka dhene diplome ty apo nuk te kan dhene ndonje rrushfet edhe ofendon tjeret se qenke e dhimshme per te tjeret more fetyre dhjere

99-9906/08/2020 08:44

shosha ..shosha ben

Emigranti06/08/2020 08:36

Mesa di unë ju jeni Proktologe.. Pse nuk ja lini analizimin e imazheve radilogjike personave më kompetent si psh. kolegëve tuaj radiologë?? Nejse....

Ermali06/08/2020 07:38

Po te ishe aq serioze Ju znj. Mjeke nuk e braktisnit spitalin e traumes per spitalin Amerikan. Mos bej moral se nuk te shkon.

B.SH06/08/2020 07:25

Avash se na trembe...dhe te rrofte edukata Sa te kan paguar per kete qe na servir? Na tregon nje mushkri kanceroze per te na terrorizuar? Dhe te mlidhni ca lek nga gjobat

lala06/08/2020 07:12

PSE HERA PARE QE I KAN NJERZIT MUSHKRIT KESHTU SI PO NA RREN TI. SPITALIT SHEFQET NDROQI PER KTE PUNE ESHTE NDERTU. PASTAJ SHOQA PSE U SHKOJN FAMILJEVE QE U VDESIN NJEREZ NE SHTEPI DHE U THONE TA SHKRUAJME PER VIRUS. PO ATYRE SHTETEVE QE U KAN OFRU MILIONA DOLLAR BESOJ E KE NDIGJU. PO SI PUNA JOTE QE SHESIN NDER E FAMILJE PER LEKE KESHTU DO THONE. TREGOHU ME EDUKATE. TUNG .

Noni06/08/2020 01:28

Doktoresha ne fjale , qe do ti sherbente edhe atyre palacove te cilet nuk besojne ne covid 19 , per hit te profesionit , ndryshe do ti fluturonte nga dritarja , ben mire qe kete revolte , indinjate mllef , dhe po te deshiroje edhe me fyerje nga me te rendat , sic di ajo , me pare tjua bente banditeve hajdut kriminel , drejtusve te institucionit ku ajo sherben mbasi e sheh me sy dhe e prek me dore cdo dite realitetin e spitaleve dhe mjeksise qe jane shendruar ne drame te vetrete , ajo dhe te gjithe punonjesit e mjeksise , me pare , kete drame te realitetit te publikojne . Ky do te ishte sherbimi me i vlefshem qe do ti behej mjekesis , n.q.se revoltohen e reagojne ata te paret , punonjesit e vete institucionit te mjeksise , per te ndryshuar gjendjen dramatike te spitaleve dhe mjeksise ne teresi . Nje ministre injorante , qe zgjohet ne mengjes e bie te flere duke bere plane se c'fare do te xhvase cdo dite , mjeksia , ne gjendjen ku e ka katandisur ajo se bashku me ata qe ka rreth saj , eshte shendruar ne institucionin e vdekjes e jo te sherimit dhe kur njerezve ju lind halli per tu drejtuar ne spital , tmerrohen .Ketu eshte e keqja me e madhe , doktoresh , e me pas vijne ata qe flasin .

E VERTETA06/08/2020 01:15

PO MOJ PROSTIUTE,RRJETI 5G I VODAFONIT SULMON MOLEKULEN E OXIGJENIT DUKE PERSHPEJTUAR SHPEJTESINE E ELEKTRONEVE E DUKE PJEKUR MUSHKERITE,POR A MUND TE FLASESH.NA E TREGO VIRUSIN E IZOLUAR NE LABORATOR APO NUK E KENI.SHPORRU

...06/08/2020 00:02

Ndersa ti je nje rrugace qe i thua vetes doktoreshe

Odisea05/08/2020 23:28

Po mi buzëkuqe po. Ke të drejte edhe ti. Po s'po dëgjojmë më sa njerez vdiqen nga semundje te zemres, te kancerit apo te tjera me rradhë. Ka dalë virusi në krye, po bën jehonë me bluzat e bardha. A smë thua këto 5 muaj si janë bilancet e vdekjes, llogarit vetem aksidentet rrugore pastaj vazhdojmë flasim për teoritë.

t05/08/2020 23:12

Askush nuk thote se nuk egziston virusi moj klloune ,por qe eshte fryre dhe bere gogol nga plehra si puna e km tend.

Shqiptari05/08/2020 23:04

ASKUSH NUK BESON PER AQ KOHE SA ME TEPER FLET SATRAPI I SURRELIT PER MJEKESINE DHE AQ ME TEPER FLASIN MJEKET BYTHELEPIRES PER QEVERINE!!!

Shqiptari05/08/2020 23:01

PERSERI NUK TE BESOJME MOJ PALACO MASHTRUESE!!! KUSH E DI SE KU I KE MARRE ATO PAMJE MOJ BUSHTER E KEQE!!! TEORITE KONSPIRATIVE DO TE MBIJETOJNE PER AQ KOHE SA TE VERTETAT FSHIHEN, PER AQ KOHE SA NUK KA TRANSPARENCE PER ASGJE, PER AQ KOHE SA KAPEN MASKA TE SKADUARA TE FUTURA NGA PALACOT NE PUSHTET DHE NA THUHET QE ATO MUND TE PERDOREN!! PALACO JE TI DHE SATRAPI I SURRELIT QE TANI, MBASI U KEQPERDOREN PIPEROT, KARABUSHET DHE BYTHELEPIRESIT E PAAFTE TE MJEKESISE TONE, TE HODHI NE TREG TY MOJ PLEHRE!!!

kavajsi05/08/2020 22:37

Nuk mund ta besh dhe nuk ke aspak te drejte ta besh ( megjithse me shpirt ti e ben por ke frike )sepse jemi ne qe ti kerkon te na nxjerresh nga dritarja qe te paguajme,biles me shume se sa e meriton.

Shto koment

Denonco