Nis dokumentimi vizual i kampeve të punës në Lushnjë, tek të internuarit dhe historitë e tyre

Nis dokumentimi vizual i kampeve të punës në Lushnjë, tek të internuarit dhe historitë e tyre

12:11, 13/07/2019

Nis puna për dokumentimin vizual të kampeve të punës në Lushnjë, duke identifikuar vendet ku për dekada me radhë jetuan qindra familje, të larguara nga kampi i Tepelenës. 

Rrugëtim në fshatrat e Myzeqesë ku u vendosën të internuarit, për të fotografuar me radhë barakat, shtëpitë, banesat, vendin ku mbahej apeli, kinemanë/vatrën e kulturës ku demaskoheshin të ndëshkuarit, apo zyrën e operativit, nga e cila dolën në pranga Mikel Koliqi, Dine Dine, Dedë Gjon Markagjoni e Selim Daci.

Projekti po zë fill…

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco