'Një tërmet në Siri dhe Antioki vret mbi 300,000 njerëz', ngjarjet kryesore të 20 majit

'Një tërmet në Siri dhe Antioki vret mbi 300,000 njerëz', ngjarjet kryesore të 20 majit

07:16, 20/05/2019

Ngjarje

526 - Një tërmet në Siri dhe Antioki vret mbi 300,000 njerëz.

1498 - Eksploruesi Portugez Vasco da Gama mbërrin në Kozhikode (më parë e njohur si Calicut), Indi.

1570 - Kartografi Abraham Ortelius propozon atlasin e parë modern.

1883 - Erupton vullkani Krakatoa, duke çuar tek shkatërrimi i vullkanit tre muaj më vonë.

1902 - Kuba fiton pavarsinë nga Shtetet e Bashkuara. Tomás Estrada Palma bëhet presidenti i parë i Kubës.

1916 - Qyteza e vogël Codell në Kansas të ShBA-së goditet nga një tornado. Qyteti i njëjtë ishte goditur edhe dy herë, më 1917 dhe 1918 në po të njëjtën datë

1940 - Holokaust: Të burgosurit e parë arrijnë tek kampi i përqendrimit i ri në Auschwitz.

Lindje

1901 - Ernest Koliqi, shkrimtar e publicist shqiptar († 1975)

1975 - Andrew Sega, muzikant amerikan

1930 - Petrit Kumi, fotograf e piktor shqiptar

Vdekje

1506 - Kristofor Kolumbo, detar italian.

1940 - Verner von Heidenstam, poet dhe romansier suedez, nobeliet

Festa dhe përvjetore

Dita Botërore e Diversitetit Kulturor

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco