Dita botërore e të sëmurëve, ngjarjet kryesore të 11 shkurtit

Dita botërore e të sëmurëve, ngjarjet kryesore të 11 shkurtit

07:46, 11/02/2019

Sot data shënon 11 shkurt. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

660 p.e.s. - Data tradicionale e themelimit të Japonisë nga Perandori Jimmu.

1826 - U themelua University College London me emrin University of London.

1916 - Emma Goldman u arrestua për ligjërimin rreth kontrollit të lindjes.

1919 - Friedrich Ebert (SPD) u zgjodh President i Gjermanisë.

1948 - John Costello pason Éamon de Valera si Taoiseach të Irlandës.

1953 - Bashkimi Sovjetik ndërpreu mardhëniet politike me Izraelin.

1964 - Greqia dhe Turqia filluan luftë në Limassol, Qipro.

1964 - Tajvani ndërpreu mardhëniet politike me Francën.

1990 - Nelson Mandela u lëshua nga burgu pas 27 vitesh burgim politik.

2006 - Vice Presidenti amerikan Dick Cheney e plagosë Harry Whittington në fytyrë duke qenë në gjueti sëbashku.

2011 - Hosni Mubarak jep dorheqje

2012 - Fshati Restelicë është goditur nga një ortek bore ku kan humbur jetën përsona.

2012 - Forcat ajrore të Izraelit kanë kryer katër sulme ajrore në Rripin e Gazës

2013 - 18 minatorë kanë vdekur nga një shpërthim në regjionin Komi, Rusi.

2013 - Papa Benedikti XVI jep dorëheqje, Papa i parë që jepë dorëheqjen që nga viti 1415.

Lindje

1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)

1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - kryetari i parë të ShBA

1847 - Thomas Alva Edison - teknik amerikan. Shpikës i disa aparateve kinematrografike. (v. 1931)

1909 - Henrik Lacaj, mësues, përkthyes, leksikograf dhe pedagog.

1920 - Faruku I-rë, mbret i Egjyptit.

1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.

1976 – Tony Battie, basketbollist amerikan.

1976 – Peter Hayes, këngëtar dhe kitaristi amerikan

1977 – Ioannis Okkas, futbollist qipriot dhe menaxherr

1977 – Mike Shinoda, këngëtar, kompozitor, kitarist dhe producent amerikan

1979 – Brandy Norwood, këngëtare, kompozitore, profucente dhe aktore amerikane

1981 – Kelly Rowland, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane

1982 – Christian Maggio, futbollist italian

1982 – Natalie Dormer, aktore angleze

1982 – ?ubomíra Kalinová, biatlete sllovake

1983 – Rafael van der Vaart, futbollist holandez

1984 – Maarten Heisen, sprinter holandez

1984 – Marco Marcato, ciklist italian

1984 – Aubrey O'Day, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane

1985 – William Beckett, këngëtar, kompozitor dhe kitarist amerikan

1985 – Šárka Strachová, skiator çek

1986 – Abu Omar al-Shishani, komandant gjeorgjian (v. 2016)

1986 – Robin Hawkins, këngëtar dhe basisti i Uellsit

1986 – Kees Luyckx, futbollist holandez

1987 – Luca Antonelli, futbollist italian

1987 – José Callejón, futbollist spanjoll

1987 – Juanmi Callejón, futbollist spanjoll

1987 – Ebba Busch Thor, politikan suedez

1987 – Ellen van Dijk, çiklist holandez

1988 – Vlad Moldoveanu, basketbollist rumun

1989 – Alexander Büttner, futbollist holandez

1990 – Javier Aquino, futbollist meksikan

1990 – Q'orianka Kilcher, aktore amerikane

1991 – Georgia May Foote, aktore angleze

1991 – Nikola Mirotic, basketbollist spanjoll

1992 – Taylor Lautner, aktor amerikan deh model

1993 – Ben McLemore, basketbollist amerikan

1993 – Saana Saarteinen, teniser finlandez

1995 – Yang Zhaoxuan, teniser kinez

1996 – Jonathan Tah, futbollist gjerman

Vdekje

1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njëri nga figurat më të njohura që luftuan për çlirimin kombëtar shqiptar, veprimtar kundër shtypjes serbe në Kosovë, pjesëmarrës në revolucionin e 1924-s dhe i qeverisë së Nolit.

2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan

2014 - Skënder Sallaku, aktor i njohur shqiptar i humorit

Festa dhe përvjetore

Dita botërore e të sëmurëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco