'Dita e Rinisë', ngjarjet kryesore të 8 dhjetorit

'Dita e Rinisë', ngjarjet kryesore të 8 dhjetorit

07:08, 08/12/2018

Sot data shënon 8 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

8 Dhjetori është dita e 342-të e kalendarit gregorian (dita e 343-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 23 ditë.

Ngjarje

1609 - Biblioteca Ambrosiana hapë dhomën e dytë të leximit.

1659 - Qyteti meksikan Ciudad Juárez u themelua nga Fray García de San Francisco.

1869 - Timothy Eaton themeloi kompaninë T. Eaton Co. Limited në Toronto, Kanada.

1886 - U themelua Federata Amerikane e Punëtorëve në Columbus, Ohio.

1980 - Mark David Chapman vret këngëtarin John Lennon përballë The Dakota.

1987 - Frank Vitkovic vret 8 njerëz në zyrat e Postës Australiane në Melbourne, Australi dhe më pas bën vetvrasje.

1987 - Ndodhi Katastrofa ajrore Alianza Lima me 43 viktima.

1990 - Protestat studentore në Tiranë. Protestë e parë antikomuniste në Shqipëri. Dita e rinisë.

1998 - Vriten 81 njerëz nga një grup i armatosur në Algjeri.

2005 - Kapet nga policia spanjolle Ante Gotovina, gjeneral kroat i kërkuar për krime lufte, në Playa de las Américas, Tenerife, Spanjë.

Lindje

1832 - Bjørnstjerne Bjørnson, shkrimtar norvegjez, nobelist

1944 - Vilhelme Vranari, historiane e gjeografisë dhe poete shqiptarë

1947 - Gregg Allman, muzikant amerikan (The Allman Brothers Band)

1949 - Ray Shulman, muzikant anglez (Gentle Giant)

1950 - Dan Hartman, muzikant amerikan

1956 - Warren Cuccurullo, kitarist amerikan

1957 - Phil Collen, kitarist amerikan (Def Leppard)

1962 - Marty Friedman, kitarist amerikan (Megadeth)

1963 - Greg Howe, kitarist amerikan

1966 - Sinéad O'Connor, muzikante irlandeze

1976 - Kotono Mitsuishi, dubluese japoneze (seiyu)

1973 - Corey Taylor, këngëtar amerikan (Slipknot)

1978 - Ian Somerhalder , aktor amerikan

Vdekje

1903 - Herbert Spencer, filozof dhe shkrimtar i famshëm anglez.

1980 - John Lennon, muzikant anglez (The Beatles)

2004 - Dimebag Darrell, kitarist amerikan (Pantera)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco