Lajmi i fundit

LIVE - Sali Berisha prezanton në Mat kandidatit e koalicionit 'Bashkë Fitojmë', Skënder Gjuci

Kurti konfirmon marrëveshjen: Pala serbe po i ikën nënshkrimit

Kurti konfirmon marrëveshjen: Pala serbe po i ikën nënshkrimit

23:49, 18/03/2023
A+ Aa A-

Kryeministri i Republikës së Kosovë,s Albin Kurti është deklaruar pas përfundimit të takimit në Ohër, për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Pas takimit, në fjalën e tij për mediat, Kurti tha se pala serbe po i ikë kësaj marrëveshjeje.

“Ne erdhĂ«m nĂ« OhĂ«r pĂ«r tĂ« nĂ«nshkruar marrĂ«veshejn bazĂ«, me aneksin e zbatimit, kemi arritur njĂ« marrĂ«veshje publike nĂ« aneksin qĂ« do tĂ« drejtojĂ« realizimin
pala tjetĂ«r po i ikĂ«n nĂ«nshkrimit tĂ« marrĂ«veshjes
Sa pĂ«r aneksin e zbatimit, ai do tĂ« publikohĂ«t nĂ« uebfaqen e Bashkimit Evropian, pĂ«rkatĂ«sisht EAS-it dhe aty do ta lexoni dhe kuptoni edhe çka ka edhe çka s’ka” tha kryeministri.

Kurti theksoi gjithashtu se Serbia po i ikë nënshkrimit pjesës që do ta bëntë marrëveshjen ndërkombëtarisht të obligueshme.

“Ne kemi qenĂ« tĂ« gatshĂ«m me 27 shkurt, ishim tĂ« gtashĂ«m edhe sonte me 18 mars
 Kjo Ă«shtĂ« njohje de-facto mes KosovĂ«s dhe SerbisĂ«â€, tha Kurti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco