E përdori si ‘zagar sulmi’ ndaj BE-së/ Vuçiç falënderon Ramën: Dole në krah të Serbisë, respekt!

E përdori si ‘zagar sulmi’ ndaj BE-së/ Vuçiç falënderon Ramën: Dole në krah të Serbisë, respekt!

12:13, 24/06/2022
A+ Aa A-

Nuk kishte ndodhur ndonjëherë në historinë e samiteve të Bashkimit Europian ajo që ndodhi një ditë më parë.

Edhe pse ishte një samit mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, në konferencën e përbashkët për shtyp u shfaqën vetëm tre vende: Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

Ishte një situatë e pazakontë, pasi tre vendet e tjera nuk ishin në konferencë.

Por po ashtu, po kaq i rëndë ishte fakti se kryeministri shqiptar, Edi Rama vazhdoi sulmet e tij si një ‘qen gjahu’ i Serbisë.

Ai sulmoi BE-në në emër të Serbisë dhe shumë pak ose aspak foli për Shqipërinë.

Çdo shqiptar mund të ketë ngritur së paku vetullën kur shihte kryeministrin e tyre teksa fliste sikur të ishte zëdhënësi i Vuçiçit.

Nga ana tjetër ky i fundit, që nuk duhej të ishte fare në konferencë pasi vendi i tij ka hapur negociatat dhe nuk ka ndonjë problem me BE-në, përpos faktit që është ushtar i Putinit në rajon, sot ka falënderuar Ramën që i doli në krah Serbisë.

“Kjo është mënyra e vetme që ne të dëgjohemi, që kolegët tanë evropianë të na dëgjojnë. Unë i jam mirënjohës edhe Ramës dhe Kovaçevskit sepse ata ishin në krah të Serbisë, treguan respekt”, tha sot Aleksandar Vuçiç.

Historia gjykon ndoshta me vonesë, por një shërbim i tillë ndaj Serbisë dhe një skandal i këtyre përmasave nuk është parë në dekada.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

N24/06/2022 14:04

Edi Rama dhi e zgjebosur e bishtin përpjetë.Edvini tregoi dje se është vetëm një qen serb e asgjë më tepër.

Shqiptaro-Amerikani24/06/2022 12:44

EDVIN KRISTAQ RAMA, ME STILIN E TIJ ENVERISTO-STALINIST TË FANARIT NDRIÇUES TË EVROPËS NË BRIGJET LINDORE TË ADRIATIKUT, KA THËNË TË VËRTETA TË MËDHA! AI IA PLASI HAPUR NË MES TË BRUKSELIT BYTHËQIRËLLËKUN EVROPIAN, BUROKRATËVE TË KORRUPTUAR DHE BYTHËQIRË TË EVROPËS!! I JAP 1000% TË DREJTË DHE E MBËSHTES PLOTËSISHT THIRRJEN DHE DENONCIMIN E EDVIN KRISTAQ RAMËS!! SEPSE EVROPA KURVË PLAKË, KA VITE QË PO I BËN KËTO LOJRA TË NDYRA KURVO-BUROKRATIKE ME VENDET E BALLKANIT PERËNDIMOR, TËRHIQ E MOS E KËPUT!! NXJERRIN VETËM LLOJ-LLOJ PRETEKSTE KURVASH PËR REFUZIMIN DHE MOSPRANIMIN E TYRE PËR TË HAPUR NEGOCIATAT DHE PËR TË HEQUR VIZAT PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË PAVARUR SHQIPTARE TË KOSOVËS!! DUHEJ QË EVROPA T'UA FUSTE PREJ KOHËSH TË DYJA KËMBËT NË NJË KËPUCË KËTYRE KLEPTO-DIKTATORËVE TË BALLKANIT PERËNDIMOR, DUKE U BËRË PRESIONE TË FUQISHME, SANKSIONE DHE BLLOKADA POLITIKE DHE EKONOMIKE, PËR TË PLOTËSUAR KUSHTET DHE KRITERET E VENDOSURA PREJ TYRE, DHE JO TË TALLIN BYTHËN ME POPUJT E KËTIJ RAJONI TË NXEHTË! JO NJË HERË I VLERËSOJNË DHE I MBURRIN KOT ME KOT, SIPAS INTERESAVE TË TYRE, DHE PASTAJ PASI DËRRMOJNË ME RAPORTET E TYRE SKANDALOZE, U THONË SE JENI NË RRUGËN E DUHUR, KENI BËRË REFORMA TË MËDHA, KENI BËRË PROGRESE TË JASHTËZAKONSHME, POR JA QË NUK UA HAPIM DOT NEGOCIATAT, SEPSE GJASME NUK ËSHTË DAKORD GREQIA ME EMRIN E MAQEDONISË, PASTAJ PASI NDRYSHOHET EMRI I MAQEDONISË, NA DEL QË NUK ËSHTË DAKORD AS BULLGARIA SEPSE KA PROBLEME ME GJUHËN MAQEDONASE!!! NDËRKOHË QË NË TË VËRTETË, ASHTU SIÇ E DINË JO VETËM E GJITHË EVROPA POR TË GJITHË POPUJT E BALLKANIT PERËNDIMOR, QË EVROPA NUK I HAP KURRË NEGOCIATAT DHE NUK I PRANON KURRË NË BE VENDET KLEPTO-DIKTATORIALE, ANTIDEMOKRATIKE DHE KU SUNDOJNË KRIMINELËT DHE LIGJIN E BËJNË NARKO-BANDAT DHE QEVERINË E DREJTOJNË ORGANIZATAT KRIMINALE SOROSIANO-MAFIOZE!!! KJO ËSHTË E VËRTETA QË EVROPA NUK E THOTË TROÇ!!! KJO ËSHTË E VËRTETA QË BUROKRATËT E KORRUPTUAR TË BE NA E FSHEHIN!!! SEPSE ËSHTË NJËKOHËSISHT EDHE DËSHTIMI I TYRE I TURPSHËM!! PRANDAJ NARKO-SATRAPI SULLTANO-PUTINISTO-SOROSIAN I SURRELIT KA SHUMË TË DREJTË NË KLITHMAT, SHARJET, FYERJET DHE OFENDIMET E TIJ KARSHI KËTYRE BUROKRATËVE TË KORRUPTUAR MU NË MES TË BRUKSELIT!!!

Shto koment

Denonco