Berisha or Basha, let the membership decide who to follow

Berisha or Basha, let the membership decide who to follow

14:08, 19/11/2021
A+ Aa A-

By Edi Paloka

Today it has become clearer than ever that within the Democratic Party (PD) have been created two factions that are harming the party with their confrontation. The longer it lasts, the bigger is the harm done to PD!

Whoever pretends not to see this reality is only hiding the head like an ostrich with the absurd that “what I don’t see is not happening”, in a time when the Democrats are devouring one another.

The only solution is the VOTE! Duel like men and measure yourselves!

After that, let the battle with the real enemy begin.

Who wins, let them take the lead! The loser may create his own faction in PD and wait until they earn the majority’s trust. Only like that we will be able to stay all together.

Unity and the Democratic Party’s victory are the only wishes and goals of the common Democrats that love PD and tied their lives with it.

The other paths, especially the tricks and cheats to avoid facing the reality that last the agony and divide the Democrats furthermore serve only to the Democratic Party’s destruction and Rama.

Mr. Edi Paloka is Chairman of the National Council of the Democratic Party

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari19/11/2021 15:05

Unë këtë nuk po e kuptoj. Pse dhe për çfarë i duhet Partisë Demokratike një kryetar si Lulzim Basha???? Partitë politike, në fund të fundit janë bashkime dhe organizime strukturore të njerëzve me bindje, qëllime dhe synime të përafërta mbi baza vullnetare. Këta njerëz bazuar mbi rregulla, kushte, kritere dhe merita të caktuara zgjedhin, për një periudhë të caktuar kohe, piramidën e tyre drejtuese që nga baza dhe deri në majën e piramidës, që është kryetari. Kjo është njësoj si një ekip futbolli, ku secili lojtar ka detyrat dhe përgjegjësitë e veta të caktuara që nga trajneri, kapiteni dhe lojtarët. Kur një pjesëtar i ekipit nuk jep rezultate pozitive, nuk jep asnjë fitore, nuk shënon asnjë gol, nuk ka asnjë performancë të pëlqyeshme as për ekipin, as për tifozët, as për fansat dhe ndjekësit e vet dhe ekipi shkon gjithmonë drejt humbjeve, poshtë e më poshtë, kur ai nuk ka se çfarë të japë më, atëherë ai largohet nga ekipi. Në këtë sens llogjik, çfarë do t'i japë më Lulzim Basha Partisë Demokratike, demokratëve dhe popullit shqiptar?? Për çfarë na duhet një kryetar humbës, jo frymëzues, jo fitues dhe i pabesueshëm si Lulzim Basha??? A mund të qëndrojë në fushën e lojës më një lojtar i keq, humbës, i dështuar, i pabëse dhe që nuk jep asnjë shpresë, dhe që nuk ka as mbështetjen e fansave, tifozëve dhe ndjekësve të vet??? Një parti vjen në pushtet vetëm me votat e antarësisë së vet dhe të votuesve të tjerë kur ata besojnë tek ajo parti dhe tek kryetari i saj, lideri dhe ekipi i tij drejtues, dhe jo nga mëshira e kundërshtarit apo mbështetja e ndërkombëtarit, evropianit apo amerikanit qoftë!! Prandaj i nderuar Lulzim Basha, largohu sa më parë, boll e mbajte peng Partinë Demokratike dhe mos e vazhdo më tej këtë betejë qesharake, të turpshme dhe denigruese!! Nëse e mban veten për perëndimor, merr shembullin e liderve perëndimor, merr shembullin e vëllezërve tanë të Kosovës, merr shembullin e Zoran Zaev dhe të Sebastian Kurtz dhe mos u bëj qesharak! Me këtë "luftën" tënde idiote donkishoteske po bëhesh qesharak, i pështirë dhe mjaft i urryer jo vetëm për demokratët që të mbështetën çdo veprim tëndin, çdo idiotësi dhe çdo budallallëk tëndin, por edhe për të gjithë shqiptarët, mbështetësit dhe kolegët gjermanë, italianë, republikanët amerikanë, ndërkombëtarët dhe për familjarët e tu!!! Boll u ke dhënë materiale qyfyrestike, humoristike, tallastike dhe sarkazmike memexhinjve, portaleve, gazetave dhe spektakleve humoristike televizive!! O Lulzim, ik me nder nga kryetarllëku, që të mos ikësh me mendere dhe me turp!!!

DEMOKRATI I BAZS19/11/2021 14:24

DR. BERISHËS TI RRUAJNË TOPET RAMA, SOROS DHE LOLOT E LAPANJOZËT E TYRE QELBASHA DHE LALI PLEHU!! URAGANI I DEMOKRACISË NUK NDALET DOT! ME QELBASHËN PARTIA DEMOKRATIKE PREKU FUNDIN! ME QELBASHËN DHE ÇETËN E TIJ TË QELBASHËVE NË KRYE TË PD SATRAPI I SURRELIT DO TË JETË GJITHË JETËN NË PUSHTET! ME QELBASHËN DHE ÇETËN E TIJ TË QELBASHËVE NË KRYE TË PD SATRAPI I SURRELIT DO TË JETË MBRET! PAS GJITHË KËSAJ ÇARJEJE DHE NDARJEJE EKSTREME PARIMORE, NJERËZORE, PERSONAZHESH, AKUZASH IMORALE DHE MONSTRUOZE, FIGURASH POLITIKE, DIVERGJENCASH TË ASHPRA IDEORE, KARAKTERESH, QËNDRIMESH, ORIENTIMESH DHE BINDJESH POLITIKE, PARTIA DEMOKRATIKE PËR TË MIRËN E VET DHE TË OPOZITËS DUHET TË PATJETËR QË TË NDAHET NË DY PARTI DHE DO TË NDAHET PATJETËR. SEPSE KEMI QARTËSISHT DHE MJAFT TË DALLUESHËM GRUPIMIN E DEMOKRATËVE TË VËRTETË KONSERVATORË TË PËRFAQËSUAR NGA DR. BERISHA E MBËSHTETUR GJERËSISHT, HORIZONTALISHT DHE VERTIKALISHT NGA BAZA E VOTUESVE DEMOKRATË DHE KLANIN E DËSHTUAR, TË SHITUR, TË URRYER, PA PARIME, PA IDE, PA BINDJE TË QARTA POLITIKE, THJESHT INTERESAXHINJ TË PACIPË E TË PASKRUPUJ, PA PLANE DHE TË URRYER E TË PA MBËSHTETUR NGA BAZA E PARTISË TË PËRFAQËSUAR NGA DËSHTAKU, HUMBËSI KRONIK E PATOLOGJIK, I PABESI DHE I PABESUESHMI LULZIM BASHA! KY ËSHTË REALITETI SOT NË PARTINË DEMOKRATIKE, I CILI DO TË PËRFUNDOJË NË DATËN 12 DHJETOR 2021! ËSHTË TË MASHTROSH VETEN, TË MASHTROSH DEMOKRATËT DHE TË MASHTROSH PUBLIKUN QË TË THUASH AKOMA QË PARTIA DEMOKRATIKE PAS KËSAJ LUFTE TË ASHPËR BRENDA VETES DO TË JETË E BASHKUAR! SEPSE NJË FAMILJE QËNDRON E BASHKUAR KUR MOSMARRËVESHJET, DEBATET, KUNDËRSHTIMET, PËRLESHJET I ZGJIDH BRENDA VETES PA NDËRMJETËSIME NGA TË TRETËT, JO PUBLIKISHT, JO MEDIATIKISHT DHE JO NËPËRMJET GJYKATAVE. PËRNDRYSHE GJITHÇKA KA MARRË FUND, DHE QËNDRIMI BASHKË ËSHTË PA VLERË DHE QË DËMTON AKOMA MË SHUMË. KËTU NUK BËHET FJALË PËR DY FRAKSIONE APO DY GRUPIME BRENDA NJË PARTIE APO BRENDA LLOJIT PËR TË NJËJTIN QËLLIM, POR BËHET FJALË PËR DY KLANE TË KUNDËRTA, DY LLOJE DIAMETRALISHT TË KUNDËRTA 180 GRADË, JO RIVALE POLITIKE POR ARMIKE TË EGRA POLITIKE DHE FIZIKE ME NJËRA TJETRËN NGA ÇDO PIKËPAMJE!!! QËNDRIMI BASHKË I TYRE NËN TË NJËJTËN SIGËL PARTIE THJESHT DO TA DËMTOJË AKOMA MË SHUMË DEMOKRACINË DHE PARTINË DEMOKRATIKE. PRANDAJ MOS TË FSHIHEN DHE TË MOS KAMUFLOHEN KËTO BETEJA SI PUNA E KOKËS SË STRUCIT E FSHEHUR NË RËRË!! NË DATËN 11 DHJETOR 2021 DO TË JETË OSE DITA E MARRJES SË PARTISË DEMOKRATIKE NGA DEMOKRATËT E VËRTETË, E PËRJASHTIMI I KLANIT BASHA DHE E RINGRITJES SË PD OSE DITA E THEMELIMIT TË PARTISË DEMOKRATIKE TË VËRTETË ME EMËR TJETËR NËN DREJTIMIN E DR. SALI BERISHA! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA SY NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA VESHË NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA TRU NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA MENDJE NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA MORAL NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA BESË NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA IDEAL NUK KA PËR TË PATUR KURRË! KUSH NUK KA PATUR DHE NUK KA NDER NUK KA PËR TË PATUR KURRË! 21 DHJETOR 2021, DITA E MADHE E DEMOKRATËVE PO AFROHET! KRYEHAJDUTI I NARKO-BANDËS "RILINDJA", ILIR BEQJA THA SHPREHJEN: SUKSESE NË JETË! NDËRSA UNË PËR LUL QELBASHËN PO E THEM ME GJITHË SHPIRT E ME GJITHË ZEMËR: LAMTUMIRË DHE MOS E GËZOFSH JETËN AS TI DHE AS FAMILJARËT E TY, TË AFËRM DHE TË LARGËT, O RRACË E KEQE!!! O RRACË MUTI!!! DERI MË SOT MALLKIMET, URIMET DHE DËSHIRAT E MIA ME GJITHË SHPIRT KANË DALË TË GJITHA!!! E PAÇ JETËN E GJATË DR. SALI BERISHA PËR TË MIRËN E SHQIPËRISË DHE TË SHQIPTARËVE!

Shto koment

Denonco