Marrëveshja e vitit 2017/ Rama: Basha u lut që të mos qeshja kur dolëm

Marrëveshja e vitit 2017/ Rama: Basha u lut që të mos qeshja kur dolëm

19:25, 16/11/2021
A+ Aa A-

Nga foltorja e Kuvendit, kryeministri Edi Rama ka zbuluar se përse ai dhe Lulzim Basha nuk dolën në një konferencë për shty pas arritjes së marrëveshjes në vitin 2017.

Sipas Ramës, Basha i kishte kërkuar atij t'i jepte fjalën se nuk do të qeshte kur të dilnin jashtë.

"Kur ti thua të gjitha ato që thua, unë pavarësisht se me eksperiencën, moshën, prapë unë ai jam. Kur the mbaja sytë për tokë, m'u kujtua pse nuk dolëm në konferencë shtypi pasi mbaruam marrëveshjen, sepse më thoshe më jep fjalën që nuk do qeshësh kur të dalim jashtë. Se çdo gjë OK, por nuk e duroj dot humorin tënd. E vë re që edhe kur flet, edhe për vulgaritet, ti konsideron gabimisht vulgaritet një gjë që s'ka lidhje fare me vulgaritetin, por mënyrën e komunikimit me njerëzit real, po ti njeh shumë pak njerëz real. Duhet të ketë një arsye pse pastaj kur vjen puna te vota, ti merr aq sa merr dhe të jesh i sigurt që nuk është masakra zgjedhore. Mos më tërhiq në duele të pamundura për ty, mos i hy rrugës të bësh humor, se nuk di", tha Rama.

Kryeministri, Edi Rama dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kanë debatuar në Parlament gjatë diskutimeve për buxhetin e vitit 2022. Tema kryesore e debatit mes tyre nuk ishte për aspekte të buxhetit por u përqendrua tek gjuha e përdorur në sallë.

Kryeministri Rama tha se shkak për nxitjen e një gjuhë të vrazhdë në Parlament u bë një metaforë e përdorur ndaj deputetes së PD, Jorida Tabaku.

Basha iu drejtua kryeministrit duke i thënë se është “sadist” dhe kënaqet duke u shkaktuar vuajte që nga bashkëpunëtorët deri tek qytetarët. Ai tha se politikat e ndjekura nga kryeministri kanë nxitur largimin masiv të qytetarëve. Basha gjatë fjalës së tij solli në kujtesë një bisedë telefonike mes Ramës dhe një qytetari ku kreu i qeverisë i drejtohej me gjuhë fyese dhe vulgare.

  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

DEMOKRATI16/11/2021 20:37

SA ME SHUME DITE KALOJNE AQ ME TEPER RAMA PO IA NXJERR TE GJITHA IDIOTESITE, POSHTERSITE DHE PAZARET QE KA BERE ME LULIN, PO E LEGENOS FARE KETE KODOSH LAPANJOZ SOROSIAN!! PO KY PASKA QENE NJE POCAQI I DHJERE FARE, DHE PA PIKEN E TURPIT KERKON TE VAZHDOJE TE MBAJE PENG PARTINE DEMOKRATIKE ME PEDERASTET E TJERE! VETEM ME KETO QE THOTE RAMA, KY PLEHRE E NDYRE DUHET PERZENE FARE ME SHQELMA NGA PARTIA DEMOKRATIKE DHE JO ME NGA ZYRA E KRYETARIT!!! RAMA ME KAQOLE SI KU DO TE TALLE BYTHEN NGA MENGJESI NE DARKE PER 4 VJET. POR SHYQYR QE NE 12 DHJETOR NE DEMOKRATET DO T'I FUSIM NJE DRU NE BYTHE QE MOS TA HARROJE PER GJITHE JETEN!!! PLEHRA I MUTIT!!! BYTHEQ!!

Shto koment

Denonco