BOMBA e ODIHR/ Blerje masive votash dhe presion votuesve me të dhënat

BOMBA e ODIHR/ Blerje masive votash dhe presion votuesve me të dhënat

20:25, 26/07/2021
A+ Aa A-

OSBE-ODHIR ka publikuar raportin final mbi zgjedhjet e 25 prillit ku ka konstatuar se ka pasur blerje masive të votave nga qeveria në pushtet.

Praktikat e shumëpërhapura të blerjes së votave mbeten një problem.

Rrjedhja e të dhënave personale të mbi 900 mijë qytetarëve para zgjedhjeve, përfshirë preferencat politike, përbën shqetësim serioz dhe i ka bërë votuesit vulnerabël ndaj presionit.

Sistemi elektronik i identifikimit të votuesve u krijua rishtazi në të gjitha qendrat e votimit

Shqipëria ka probleme me ruajten e privatësisë të të dhënave personale të votuesve

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco