PDIU Chairman Idrizi: Rama is in the limit of national treason with the sea agreement with Greece

PDIU Chairman Idrizi: Rama is in the limit of national treason with the sea agreement with Greece

15:55, 26/12/2020
A+ Aa A-

Chairman of the Party for Justice, Integrity and Unitu (PDIU) Shpëtim Idrizi accused the Albanian government and Premier Edi Rama of national treason, following the silent acceptance of Greece’s unilateral decision to extend its territorial waters to 12 miles.

“We are informed by the Greek media about such important matters. The anticipated act of the High Council of Greece that approved the decree of the Council of Minister for the unilateral extension of the Ionian territorial waters is an unprecedented act from Greece that affects directly Albania’s interests and territorial integrity. Albanian government’s non-objection or the silent consent is an act in the limits of the national treason”, Idrizi said to Syri TV.

“If the Albanian government does not object the decree, which it is entitled to do, it means we are in front of a silent consent of the agreement that affects and menaces Albania’s territorial integrity”.

“Rama has forgotten the Albanian agenda. The agreement with Greece should have started with the abrogation of the Law of War. The Cham Issue has not been mentioned in the negotiations, it has been removed from the agenda, just like he inherited that from his father and may put and remove it as he wishes”, Idrizi said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku26/12/2020 16:16

Ka marrë paret e Greqisë për intetesin e vet personal o Idriz, është shumë e qartë. E Drama shpalli tradhëtar Saliun për faktin që traktativa (krejtësisht transparente për publikun) e Greqisë me Shqipërinë në kohën e Berishës shtrihej me 6 milje. Me kërkesën e E Dramës në Kushtetuese, u rrëzua traktativa dhe mbeti në fuqi ndarja e vjetër sipas të Drejtës Ndërkombëtate të Detit. Po ky E Dram, kur pushton zyrën e kryeministrit me tepsinë për timon, me një trataktivë tepër sekret i lejon Greqisë shtrirje 12 milje (pra dyfishi i kohës së Saliut) pa asnjëlloj kundër oferte në përfitim për Shqipërinë. Saliu mori si përfitim për popullin e Shqipërisë zhbllokimin e vizave Shengen, por deti nuk ndryshoi si rrjedhojë e vendimit të Kushtetueses. Si përfundim i gjithë kësaj "historie" del e qartë si drita e Diellit (fare ashiqare) që dhurata e dyfishtë që i bën E Drama Greqisë me trojet shqiptare, pa përfitim për Shqipërinë, pra përfitimi është vetëm për xhepin personal të E Dramës. Kjo është tradhëtia më gjigande që i bëhet Atdheut dhe paguhet me kokë si dhe me sekuestrimet e pasurive të familjeve të Edvin, Olsi, Linda, Greg, Zaho, si dhe gjithë familjarëve të tyre, kudo ku të jenë të fshehura nëpër Glob. Ndërsa Edvini të tërhiqet zvarrë për së gjalli nëpër rrugët e Shqipërisë si dikur monumenti i enverit. Por mos harro o Idriz që ishe edhe ti që e solle në fuqi atë biçim skicofreni pa Din e pa Iman.

Shto koment

Denonco