Listat e hapura/ Gjiknuri: Sjellin korrupsion të mirëfilltë dhe njerëz problematikë

Listat e hapura/ Gjiknuri: Sjellin korrupsion të mirëfilltë dhe njerëz problematikë

23:10, 10/07/2020

Në 9 qershor, Damian Gjiknuri kreu i komisionit të reformës zgjedhore, do të fliste për listat e hapura dhe do të këmbëngulte në faktin që PS-ja është kundër kësaj kërkese.

Ende nuk dihet se cili është mendimi i tanishëm i Gjiknurit, por Edi Rama ka ndërruar mendim, pasi me anë të hapjes së listave kërkon të bllokojë dhe koalicionet parazgjedhore, diçka që po kundërshtohet fuqishëm nga ndërkombëtarët.

Në intervistën e dhënë për ‘Provokacia’, Gjiknuri i cili i njeh mirë ‘çunat problematikë’, do të thoshte se listat e hapura mund të fusnin në Kuvend, njerëz me para dhe musku.

‘Nuk i takon mazhorancës që të imponojë sistemin. Listat e hapura kanë dy veti negative: Elitat do t’i godasin. E pamë katalogun te PD. E dyta, mund të ndodhë që personazhe me para edhe muskuj të jenë fitues. Kujtoni këshilltar bashkiakë kur kishin marrëveshje…’, shtoi Gjikunuri.

Edhe në Vizion+ në 19 qershor, Damian Gjiknuri do të mbante sërish këtë mendim.

‘Opozita brenda në Parlament ka insistuar tek listat e hapura. Ne si mazhorancë nuk kemi qenë për lista të hapura. Mund të vijë një moment kur do të pendohen për listat e hapura.

Shiko Kosovën, si zhvillohen zgjedhjet në Kosovë. Do të degradohej menaxhimi, do të jetë një korrupsion i mirëfilltë, do të hyjnë njerëzit më problematikë që nuk do jua marrë mendja, Demokracia popullore sjell edhe produkte që nuk pëlqehen.

Kjo sjell destabilitetin. Kosova nuk bën dot qeveri. Ne nisemi vetëm nga një situatë e caktuar politike’, tha Gjiknuri gjatë emisionit ‘Kapital’ në ‘Vizion Plus’ ne 19 Qershor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

M.V.11/07/2020 10:23

Besojeni Gjiknurin, jua thote mjeshtri i ketyre puneve.

Daj Jaku10/07/2020 23:23

Me lista të hapura do futen në parlament vetëm Tomë Doshrat e Kodoshrat.

Shqiptari10/07/2020 23:17

IKU PLAKU MERRE, IKUUUUUUUUUUU!!!! IKU E NA MORI TE KEQEN NJE HERE E MIRE!!! CFARE PAZARE IDIOTE DHE INFANTILE!!!! SATRAPI I SURRELIT ESHTE GATI T'IU JAP EDHE BYTHEN, EDHE LINDEN ME GJITHE TE BIJEN, VETEM TE MBAJE PUSHTETIN!!! E DI SHUME MIRE QE DO TE PERFUNDOJE NE BURG DHE DO T'I MERRET E DOT'I SEKUESTROHET GJITHCKA QE I KA VJEDHUR DHE I KA GRABITUR SHQIPTAREVE KETO 7 VITE DHE ATO 13 VITE SI KRYEBASHKIAK HAJDUT!! JO VETEM AI, POR E GJITHA BANDA KRIMINALE E RILINDJES DO TE PERFUNDOJNE PRAPA HEKURAVE. POR ATIJ PER USHTARET E TIJ PA TRU NUK I KERCET BYTHA SHUME E NUK I RRUHET FARE!!! AI KA HALLIN E KOKES SE TIJ SEPSE ATA DO TI SHESE QE NESEANCEN E PARE TE GJYQIT PER GRUPIN E STRUKTURUAR KRIMINAL "RILINDJA"! LE TA KRRUAJE ME SHBA DHE BE!!! LE TA KRRUAJE MIRE BYTHEN SEPSE PERFUNDON KESH FARE! NESE VERPON KUNDER MARREVESHJEVE ME SHBA DHE BE, SATRAPI I SURRELIT DO TE PERFUNDOJE FIKS SI DIKTATORET SADAM HUSEIN DHE MOHAMAR GEDAFI!!!

Shto koment

Denonco