Negociatat me BE-në, dorëzohet Gjermania

Negociatat me BE-në, dorëzohet Gjermania

11:16, 15/10/2019

Gjermania dorëzohet.

Qeveria federale nuk pret që të martën të merret një vendim për nisjen e negociatave të pranimit mes Bashkimit Europian Shqiperise dhe Maqedonisë së Veriut.

AFP citon ministrin e Çështjeve Europiane, Michael Roth, që tha se nuk presin gjë.

 ‘Ne jemi shumë të zhgënjyer që sot nuk do jemi në gjendje që të mbajmë premtimin që e kemi bërë disa herë,’ tha zyrtari i SPD në një takim me kolegët e tij të BE në Luksemburg.

Ai paralajmëroi për pasojat që do ketë vendimi në rajon dhe për rrezikun e shtimit të ndikimit nga fuqi të huaja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

vera15/10/2019 11:28

Mnistri Cakaj dhe Ulsi Maja duhet te dorhiqen.

Shto koment

Denonco