Flet ministri i jashtëm holandez/ Ja pse bllokuam Shqipërinë. KE foli para kohe

Flet ministri i jashtëm holandez/ Ja pse bllokuam Shqipërinë. KE foli para kohe

20:35, 12/06/2019

Hollanda ka dhënë sot një vendim të fortë për Jo për hapjen e negociatave me Shqipërinë duke arguamentuar se vendi ynë nuk ka plotësuar asnjë kusht për krimin dhe drogën.

Vetë Ministri i Jashtëm hollandez Stef Blok tha: "Rekomandimi i Komisionit Evropian ishte i parakohshëm.  Shqipëria nuk i ka plotësuar kriteret për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit".

Më herët Parlamenti Hollandez ka votuar edhe për rikthimin e regjimit të vizave me Shqipërinë, vendim të cilin tashmë ia ka kaluar për shqyrtim Komisionit Europian.

Momenti i votimit në parlamentin holandez:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ardi13/06/2019 07:59

Edvin legeni po na ndan nga europa! Drogaxhiu i poshter Ardi - - 13-06-2019 07:59 | Flet ministri i jashtëm holandez/ Ja pse bllokuam Shqipërinë. KE foli para kohe

Krist13/06/2019 04:01

Ministri i jashtem i Holandes,pervec shqiptareve,duhet t'u mbushe mendjen edhe diplomateve te saj ne Shqiperi,se Holanda nuk pranon hapjen e negociatave,bile ka kritikuar edhe rekomandimin e parakohshem ,te Komisionit Europian.

Shto koment

Denonco