Ish-botuesi Bytyçi si dëshmitar: Vetëm 4 orë. Baze po mban peng Ramën

Ish-botuesi Bytyçi si dëshmitar: Vetëm 4 orë. Baze po mban peng Ramën

12:34, 03/02/2019

‘Gregu ka te drejte te njihet ne gjykate me dosjen, kartela e Rames mund te mos jete origjinale’, tha dje Mero Baze duke pretenduar se dosjet i kishte marre ne zyrën e Berishës dhe ky i fundit i kishte marre nga një njeri i afërt i Matilda Makoçit.

Me shume se përgënjeshtrim duket si shantazh ndaj Edi Rames dhe pengmarrje e këtij te fundit nga ish-gazetari i opozitës se viteve 2000 thotë ish-kryeministri Berisha qe hedh poshtë alibinë e Rames dhe Bazes.

Por një tjetër dëshmitar i kohës, ish-botuesi Enver Bytyçi paralajmëron Mero Bazen se vetëm katër orë i duhen për të treguar gjithçka.

Ja çfare shkruan Enver Bytyçi në Facebook:

Po shoh se disa shfrytëzojnë indiferencën për te thënë sot te pavërtetat e para 20 viteve. E konsideroj vulgaritet dhe te pamoralshme qe te flas e te shkruaj për marrëdhëniet e mia me bashkëpunëtoret e mi ne te shkuarën. Ne fund te fundit askush nuk me ka detyruar te punoj ose bashkëpunoj me dike, i cili atëherë ishte miku im, ndërkohe qe sot është larguar prej meje.

Por nëse dikush plason ne publik te pavërteta, te vërteta te manipuluara, te përmbysura, te falsifikuara ose gjysme te vërtetash, është detyrim moral imi për publikun te sqaroj per ato qe di dhe kam pare me sytë e mi. I lus miqtë e mi te përmbahen!

Çdo dezinfomacion qe behet sot për ato qe kane ndodhur para 17-25 vite me pare, e per te cilat kam qene vete dëshmitar, meriton përgënjeshtrim, bazuar ne te vërteta te pakontestueshme!

Është e drejta e gjithkujt te ndryshoje mendim, te ndryshoje qëndrim, te ndryshoje krah, te ndryshoje miqtë e te beje atë qe do. Por e kaluara nuk mund te ndryshoje. Askush nuk eshte perfekt, por askush nuk mund te përmbyse te vërtetat e kohës qe kane ndodhur!

Mëkatet nuk lahen me mohim, por duke e pare te vërtetën ne sy, me qellim qe njeriu te përmirësohet e përsoset vazhdimisht. Mohimi i tyre, falsifikimi i te vërtetave vetëm se thellon keqberesine e njeriut!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

roland05/02/2019 18:21

vetem fytyren shifja Nje kriminel ordiner do ti vij dita

coli03/02/2019 20:26

Gazeta Tema e këtij Mero Gëlbazes, emër me të cilin e njeh publiku shqiptar, është gazeta më e ndyrë që botohet në Shqipëri e për të cilën ka kohë që kam neveri.. Jam skandalizuar kur në këtë gazetë kam parë një rubrikë të përditëshme të titulluar "Antena në familje" , ku Gëlbaza meret me përgojimin e familjes së Berishës e të liderëve të opozitës.. Kam provuar që të komentoj në këtë gazetë duke mbajtur një qëndrim kritik, krejtësisht korrekt me etikën mediatike. E pamundur. Asnjëherë nuk më është pasqyruar komenti. E kam bërë këtë duke u nisur nga fakti se Meroja e propogandon gazetën e tij në internet, si gazeta më e lexuar në Shqipëri. Edhe kjo një gënjeshtër shumë e trashë pasi është e pamundur që shumica e shqiptarëve janë të dashuruar me enverizmin apo që shumica e shqiptarëve janë rrugaçër që flasin me gjuhë banale, siç janë "lexuesit" që komentojnë në këtë gazetë. Është krejtësisht tjetër gjë liria e shprehejes së mendimit e liria e medias, me abuzimin e lirisë për ti dalë në mbështetje krimit e për tu bërë zëdhënës i tij.. Nese Edi Rama vërtetë është i shqetësuar për shpifjet mediatike që ai i përgjithëson me pa të drejtë si kazan, Meroja është kazani më i ndyrë i mediave e në fakt duke heshtur për te, ai ka pranuar publikisht se akuzat e Meros i pranon si të vërteta.. Pak rëndësi ka se nga kush pretendon Meroja se i ka marë të dhënat. Derisa ai i ka vënë vetes detyrën që të vejë "antenën në familje" për të përgojuar e shpifur të tjerët, ai është qytetari shqiptar që duhet të ndëshkohet rëndë nga drejtësia për këtë krim sepse ka paturpësinë që përgjimet, shpifjet e thashethemet ti përdorë hapur edhe me emrin e tij në publik.

Shqiptari03/02/2019 18:55

Mjero Gelbaza duhet te futet ne burg! Nuk me te luaje dot ne te dyja portat. Kur hante ne uturakun e Berishes shkruante kunder Edi Rames. Tani qe po ha ne uturakun e Rames shkruan hajvanlliqe kunder Berishes. Edhe sikur t'ia kete dhene Berisha, nje gazetar profesionist duhet ta verifikoje vertetesine dhe autenticitetin e informacionit qe do te beje publik para se ta publikoje ate. Perndryshe denohet per shpifje. Nese nuk eshte e vertete, dhe kate drejte Rama, atehere pse Rama nuk e ka hedhur ne gjyq Mjero Gelbazen deri tani? Pra, matematikisht dhe logjikisht i bie qe lajmi i pare i botuar nga Gelbaza eshte shume i vertete.

Mazniku03/02/2019 16:09

Shihni dhe cfare ka bere e po ben ne Peshtan me leket e Rilindjes . Shihni dhe neverine e dyte ne radhe , erion veline - i cili eshte me i ndyri sa i perket pafytyresise. Kush i harron fushatat e Meros kunder Veliajt. Homoseksual, prostitute politike. Hajdut fondesh, mashtrues - keto ju mbeten njerezve ne mendje nga historite qe botonte Mero per Veline. Sot- i vetmi qe i ka harruar eshte Erioni. Djali i Meros ishte ne skuadren e ngushte te Velise. Si i ati dhe i ai i sherben te keqes me propagande. Pastaj i dhane edhe 50 mije euro burse. Po Mero nuk kenaqet me kaq. Do më. Do filloje tani te kercenoje nga pak e perdite. Dhe cfare arme ka. Halene e vet qe ka ne mendje e ne goje dhe talentin e spiunit sy ulur. Sic e ka percaktuar qarte dhe Rama dikur. Pisllik i madh. Nuk ulen ne sofer terroristet. Ky eshte tamam rasti.

krist03/02/2019 16:02

More,a mund te me thote njeri,se ku eshte ,Taci,se vetem ai i vjen hakut keti Mero gelbazes.

ABI03/02/2019 13:22

Mero Baze eshte produkt i me i ndyre, sa kompleks e aq i parashikueshem i ketij tranzicioni. Eshte nje fshatar i frustruar qe i eshte dashur te perballoje qytetasit duke sherbyer ne fillim si spiun i sigurimit te shtetit . Me pas ju fut ne krevat , ne zyre e ne qeveri Berishes duke i sherbyer me zellin e atij qe mund te beje dhe kamikazin per perfitime personale e perverse pushteti. Ishte ky qe ndertoi e konceptoi fushaten kunder Rames e pro Olldashit duke i premtuar Berishes fitore. Ne humbje te turpshme te saj, rezultoi qe kish vjedhur gjysmat e lekeve qe ishin hedhur per fushaten. Por ajo qe mbeti ishte imazhi monstruoz qe la pas si veper e tij perEdi Ramen e Erion Veline. Braktisja qe i beri familja Berisha pas vjedhjes se lekeve te fushates e bene armik. Dhe nje armik si Mero qe frymezon te keqen ne kete vend ishte dhurata me e mire per nje dhjaks si Rama e Linda Basha. Harruan cfare beri Mero me ta. E thirren, e afruan, i kerkuan ndihme e shperblyen. Sot nuk kane turp fare , por nje nga gjemat me te medha publike qe doli ne gazeten e Meros, ja kane falur Meros. Cfare deshperimi e ankthi i ka cuar deri ketu? Atehere: 1. Linda e Edi qenkan ne hall 2/ Edhe nese eshte e vertete se kete faksimile gjyqi nuk e nxorri Mero por kundershari politik i Rames – Berisha dhe Mero vetem e botoi, kjo e ben te qelbur e te peshtire 10 fish Meron. Kjo nuk e cliron Meron. Perkundrazi. Mero me kete pranon se sherbente pa kushte dhe Berisha kish gjetur , askend tjeter por Meron per te bere publik apo sajuar gjene me te ndyre te hedhur per dem imazh e moral ndonjehere. Berisha e dinte qe Mero nuk thote jo. Berisha e dinte qe vetem Mero dhe askush tjeter ( sot eshte bledi mane qe e dublon) gezon ne menyre perverse kur duhet te ndyje e shaje e shpife ne kete forme. 3. Filip Cakulli qenka me i mencur dhe me i qete qe nuk po del te tregoje se videon e Dritan Priftit e porositi Rama dhe po Rama i kerkoi Filipit ta shperndajne ne media. Pas te ciles u vrane 4 vete. 4/ me gjithe perpjekjen qesharake per te nxjerre Linden me te mire se Liria, nuk ka shqiptar socialist, rilindas e demokrat qe e beson. Liria ngriti nje fondacion per femijet autike, i mori dhe ca lek Tacit po kaq. Kjo grua me kontrate martese politike si Linda Basha , eshte ajo qe ne qeverine e berishes ishte drejtoreshe ne kthimin e pronave ku vodhi sa deshi. Eshte ajo qe nuk la nje burre per nje burre kryeminister por la burrin dhe dashnorin me te cilin ndante gjithcka , per nje burre tjeter kryeminister. Linda basha eshte nje sorrosiane nga ato banalet, qe eshte investuar ne te gjitha format, edhe duke u martuar artificialisht, edhe duke pjelle artificialisht edhe duke bere madje mik te ngushte Mero Bazen e Henri Cilin, qe Rama te vije ne pushtet. Berisha mund te jete nje monster poltike dhe Rama nje felliqesire politike , historia do ti shqyrtoje. Po dy gjera jane te sigurta- Liri berisha eshte 7 here me zonje se kjo manipulatorja tre lekshe qe ka Rama perkohsisht per grua dhe tjetra : nuk gjendet ne kete vend nje nje burre i dyte me pervers, me i neveritshem , me i letyre e me i rrezikshem se Mero Baze. Sa keq qe dhe te birin e ben pis ne pisllekun e vet e sa mire per te gjithe ata qe nuk e qasin tavolinave e qe e kane jashteqitur sistemi.

Nardi03/02/2019 13:07

Zoti Bytyci , kam pershtypjen qe edhe pa e thene ti ( megjithese ti ben shume mire qe e thua ) nuk ka bir ... qe e beson me Mentoz Dumbazen

zijadini03/02/2019 12:44

Mero Baze eshte nje cope mero gelbaze fiks ja kan gjetur te tjeret. Ky e ka telendis me keq Ramen sa lepihej ne pd. E kur doli kunder pd u be lake me i ndyre i pseudo shetit te Rames. Me renien e Rames do paditet dhe ky mut gazetari dhe do i dalin shumat e majme qe ka mare nga rilindja. Nje i ka dale qe ka mare burse ekselence per te birin po ky kopuk ka mare dhe shum lek te tjera per lepirjen e rilindjes. Do denohet si propagandist i te keqes dhe i korruptuar.

Shto koment

Denonco