Nga Jorida Tabaku- Fajin e ka Ligji i Arsimit të Lartë

Nga Jorida Tabaku- Fajin e ka Ligji i Arsimit të Lartë

16:02, 06/12/2018 Nga Jorida Tabaku

Nga Jorida Tabaku

Tre vjet më parë në Kuvend u përplasën dy grupe.

Qeveria e sotme që këndonte këngën e oligarkëve dhe hartuesve realë të Ligjit të Arsimit të Lartë dhe opozita që luftoi në krah të studentëve dhe pedagogëve.

Asaj kohe ministri Nikolla dhe kryeministri Rama zotoheshin se nuk ka tarifa të larta. Por ja ku jemi sot.

Tarifat rriten për vit, universitetet publike rrënohen ndërsa fitimtarët janë veç ato që e financuan gjoja reformën.

Kush pranoi në heshtje u shpërblye me poste publike ndërsa studentët dhe pedagogët ndëshkohen me një ligj jo funksional dhe anti-kushtetues.

Në atë debat i pyeta drejtpërdrejtë si ministren edhe kryeministrin për pasojat administrative dhe ato monetare.

Këmbëngulën në të kundërtën megjithëse sot studentët po ngrihen për shqetësimet që i drejtova qeverisë.

Ministrja sot luan kukafshehtin ndërsa kryeministri e nxjerr atë për të testuar sjelljen e studentëve.

E keqja që ka kapluar sot universitetet nis nga ky Ligj dhe nga gjoja Reforma. Asgjë nuk zgjidhet nëse Ligji nuk rishikohet apo pezullohet.

Asgjë nuk zgjidhet nëse pas katër pikave të studentëve nuk abrogohet ligji plotësisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Komi06/12/2018 16:29

e nderuar zonja deputete. Ju keni patur mundesi te benit tuajen kohe me par...tashme studentet e moren vete ne dore situaten

Shto koment

Denonco