Premier Rama appoints Soros’ former legal coordinator in Albania as the new ombudsman

Premier Rama appoints Soros’ former legal coordinator in Albania as the new ombudsman

12:44, 31/10/2018
A+ Aa A-

Albanian Premier Edi Rama has appointed Artur Metani as the new ombudsman following the resignation of Alma Hickës.

Metani is the brother of Socialist MP and former minister of Urban Development Eglantina Gjermeni. He was hired as a legal coordinator for George Soros’ Open Society Foundation in Albania from February 1999 to March 2002. Later, Metani worked as justice adviser to President Alfred Moisiu and his successor Bamir Topi.

Lately Metani occupied the post of Premier Rama’s adviser and held the position of the Director of Department of Legislation and Anti-Corruption in the administration.

He was appointed after being proposed by minister of justice Etilda Gjonaj.

Rama also explained he had not fired former ombudsman Alma Hicka, saying she stepped down for personal reasons, adding she had been “excellent” in her job.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Toni01/11/2018 08:45

Duhet dhe urojme qe shumshpejt te vije koha qe te dale e jasht ligjeshme qdo loj organizate 1e ka lidhj me sorosin, per fat tekeq tek ne eshte bere arterje sa ne shtet po ashtu edhe ne bashkit e rretheve. Po nuk ra ky shtet ikorruptuar nuk mundet te shduket kjo mortaj tek ne.

Artan31/10/2018 15:58

Jo ky vuri Artur Metanin sepse e don per ceshtjet e pronave ne Strasburg. Coi gjyqtar Darian Pavlin e Sorosit, tani ve ne krye te Avokatures se Shtetit Artur Metanin, pra Rama fiton si gjithmone. Artur Metani i sherbeu Rames sepse ishte ne komision per perzgjedhjen e gjyqtarit ne Srasburg. Rama e shperbleu por dhe do ta perdori.

Emri31/10/2018 15:57

Artur Metani - nje pusht sorosian

t31/10/2018 13:09

Kazsni Pamfleti ja nxorri bojen kesak "avokate"te shkelqyer qr kidhte abuzuat me parate e shtetit si i kishte dashur qejfi.vetem plehra,hajdute ,te korruptuar mban ne intitucione ky superplehre,mjafton vetem ti bejne amin atij

lomi31/10/2018 13:05

Ka vendosur doren e tij! Alma ngriti krye dhe iku. Ky eshte vemje e bute! I njeh rregullat e lojes se mafias!

Shto koment

Denonco