Bisedimet me Greqinë, pas letrës së Bushatit, Meta takim me ish-presidentin Nishani

Bisedimet me Greqinë, pas letrës së Bushatit, Meta takim me ish-presidentin Nishani

16:07, 14/02/2018

Pas mbërritjes së kërkesës për plotfuqishmëri në bisedime me Greqinë, nga ana e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati për Presidentin Ilir Meta, kanë nisur menjëherë kontaktet.

Burime nga Presidenca kanë konfirmuar për SYRI.net se kërkesa nga Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme ka mbërritur mbrëmjen e djeshme.

Menjëherë pas mbërritjes së saj, sot në 8:00 në mëngjes, Presidenti Ilir Meta ka pritur ish-Presidentin Bujar Nishani për tu konsultuar.

Pritet që Presidenti Meta të konsultohet edhe me ish-Presidentët e tjerë këto 2 ditë e më pas të kthejë një përgjigje për ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati.

Ky i fundit ka zhvilluar dy takime negociatash me homologun e tij grek, Nikos Kotzias. Në takimin e zhvilluar në Korçë, është arritur marrëveshja për faljen e detit nga Shqipëria, Greqisë.

Edi Rama dhe Bushati e kanë pranuar se kanë lëshuar 22.1 kilometra, por sipas tyre kjo është 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment