Sea accord with Greece, former crony Kokëdhima warns PM Rama, reminds him the assassination of Esad Pasha

Sea accord with Greece, former crony Kokëdhima warns PM Rama, reminds him the assassination of Esad Pasha

15:46, 01/02/2018

Chairman of Zgjidhja party Koço Kokëdhima sent a strong warning to his former crony Premier Edi Rama about the agreement of the maritime border with Greece.

“If you harm a single millimeter of our space, you’ll have the fate of Esad Pasha Toptani”, Kokëdhima warned Rama in an article published in his Facebook page.

Esad Pasha Toptani was an Albanian general whose allegiance was to the Ottoman Empire. He was considered as a traitor by Albanians and was assassinated in Paris, in June 1920, by the Albanian MP Avni Rustemi.

In his article, Kokëdhima demands from the government to make transparent the details of the agreement that is expected to be signed by Rama and Greek Premier Alexis Tsipras next spring.  He also urged President Ilir Meta and the parliamentary opposition to ask for transparence from the government.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Edlir Rameta 01/02/2018 16:49

Na u ben dy Avni Rustema,Monika dhe Kokedhima,inshalla i treti del prej verteti se do shpetoje shqiperia nga nje e keqe shume e madhe nga katastrofa Edvin cocaina,Edvin veri gishtin kokes dhe bythes po deshe aman me sovranitetin e6m shqiperise mos luaj,se eshte njesoj sikur te lozesh me vdekjen.Degjoji dy paralajmerimet e Monikes dhe Kokedhimes,se jeta ka shume te pa pritura.Thjesht Edvin cocaina mos loz me vdekjen se je i ri akoma.Ju lutem moderatoreve te Syri.net mos ta postojne vetem si koment,mendimin tim po ta vene ne krye qe mund ta lexhojne njerzit e Edvin cocaines dhe ndoshta dhe vete narkomani Edvin,meqense ne Facebook me ka bere bllok.Ju faleminderit syri.net

krasasi tp01/02/2018 16:06

Si ish deputet i jugut, mund te kishe shtuar pyetjen, se a eshte pjese e negociatave edhe devijimi i lumit te Vjoses nga Greqija?.Kerkesa per transparence dhe informim eshte e drejte.Pse nuk kerkoet interpelance me z.Bushati apo Kryeministrin.

Shto koment