The State Supreme Audit denounces the Mayor of Saranda, these are the charges

The State Supreme Audit denounces the Mayor of Saranda, these are the charges

16:08, 05/05/2017
A+ Aa A-

The State Supreme Audit Institution (KLSH) has denounced the Mayor of Saranda Florjana Koka for fictive projects and liquidated payment for unfulfilled investment, in the value of 64.4 million Leks. In a press release, KLSH has announced it has finished the auditing in the Municipality of Saranda, finding serious violations of the law and irregularities of the legal dispositions for the budget management and implementation, related to the liquidation of payments for unfinished jobs in the field of procedures of public procurements.

More concretely, KLSH has denounced Florjana Koka, Mayor of Saranda, for unmade payments and investments, but stationed and liquidated in the value of 64.4 million Leks.

The abovementioned investments belong to two objects of procurements:

“Replacement of water pipes from the pumping station of Vrion to city’s reservoir”, for the value of 34.4 million Leks, liquidated only one day after the contact was signed.

“The improvement of the sewage network for the area from Hotel Butrinti to Kanali i Çukës”, with a value of 30 million Leks, liquidated only five days after the contract signature.

Besides Mayor Koka, KLSH has also denounced two directors of the Town Hall.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shaba05/05/2017 19:45

Keta Rilindasit qenkan rilindur hajdute te papare. Nuk kane dallim as nga rraca, as nga feja, as nga gjinia, as nga mosha. Keta te vjedhin cdo gje! Keta e bjene sapunin per djath, keta i blejne breket me cmimin e nje kostumi firmato.

Saranda05/05/2017 19:28

Nuk i plasi kujte se do procedohet apo jo kryelopa e sarandes Pyetja eshte: A do kthehen pas keto lek? Apo thjeshte do shkarkohen nga detyra dhe do jetojne le lux me leket qe vodhen....

jugori***05/05/2017 19:04

ja me ne fund u zbulua nje njeri qe vjedhe ne administraten shqipetare,prokuroria duhet te beje punen e saje,dhe deri ketu jemi ne regull.Te gjithe lexusit e ketije portali duhet ti sqaroj dicka me shume,ne nje shkrim para disa kohesh kam sqaruar se cfare ndodh me viktimen Floriana para kater ose pese muaj nje gazete e quajtur Telegraf botoi disa shkrimi te Financuara nga Stefan Cipa .Qellimi me i ketyre shkrime ishte te vinin ne levizje disa segmente te kontrollit te shteti psh Mirosh Bogdo e disa te tjere,qe te kapercehej kontrolli i kater vjeteve qe ishte Stefan Cipa kryetar,dhe ja dolen kjo periudhe nuk duhej te kontrollohej pasi mungojne 3.7$ dhe cuditerisht nje ose dy kontrolle jane bere po nga Mirosh Bogdo, keshtu qe Z Floriana ,duhet te paguaj disa gjera si pershembull,qe eshte mikja e Koco Kokedhimes,qe eshte e pa preferuara e kryeministrit etj etj,ne kete moment me kujtohet Spiro Ksera u denua ,ishte hallka me e dobet e zinxhirit

Daj Jaku05/05/2017 17:07

Kontrolloni ju, kontrolloni, hajdutllëqet i zbuloni, prokurorisë ja dërgoni. Po pastaj, kush u dënua? Askush. Ku pjerdh EDrama për kontrolle. Ka bërë zap me arrogancën e tij të gjitha institucionet.Me gja, gjasmë, gjysmë vettingun e tij ka bërë që edhe ajo çikë drejtësi që ishte, të ketë mbushur brekët totalisht dhe ti bindet si dikur VerDullës.Prandaj mos e çani bythën fare o administratorë, vidhni e shpërdoroni sa të pëllcisni, mjafton të jeni shpallur sociadhistë dhe asgjë nuk ju gjen.Shikoni arrestimet e ndryshme nëpër polici e dogana, vetëm për fasadë. I kap interpoli ose policia e Evropit me kamjona drogë mbushur,doganierët mbyllin skanerat, arrestohen trimoshët sa për sy e faqe.Verifikoni dhe do ti gjeni të gjithë të paprekur nëpër vëndet e tyre të punës, të pacënuar.

Shto koment

Denonco