Policja kalon turqit në Rinas pa i regjistruar, prangoset. Ja emri

Policja kalon turqit në Rinas pa i regjistruar, prangoset. Ja emri

12:02, 21/09/2018

Ka lejuar kalimin në mënyrë të paligjshme në terrirotin e Shqipërisë të disa shtetasve te huaj që jana kapur duke kaluar klandesitë në Malin e Zi por ka rënë në prangat e hetuesve të SHÇBA një punonjëse policie në Rinas.

Ajo është Brunilda Duda dhe mësohet se është aerrstuar gjatë ditës së sotme nën akuzen e shpërdorimit të detyrës dhe ndihmës për kalim të paligjshëm të kufirit.

Ja njoftimi i Ministrisë së Brendëshme:

Arrestohet në flagrancë një punonjëse e policisë në Rinas Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) arrestoi në flagrancë 1 punonjëse të Policisë Kufitare në Rinas nën dyshimet për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit.

Dyshimet për implikimin e punonjëses së policisë Brunilda Duda, me detyrë kontrollore në Komisariatin e Policisë Kufitare dhe Emigracionit Rinas, lindën pas kapjes së 7 shtetasve turq, që tentuan të kalojnë kufirin shqiptar drejt Malit të Zi, të cilët deklaruan se kishin hyrë nëpërmjet Rinasit në Shqipëri.
Nga hetimet e kryera rezultoi se këta shtetas janë lejuar të hyjnë në territor në mënyrë anti ligjore, nga punonjësja e policisë Duda, duke mos kryer regjistrimin në sistem.

Tashmë mbi të rëndojnë akuzat për veprat penale “Shpërdorim detyre” dhe “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit”.
Hetimet po vijojnë për të identifikuar persona të tjerë të përfshirë. SHÇBA garanton se do të ndjekë me seriozitet çdo denoncim në media dhe nga qytetarët dhe i nxit ata të telefonojnë në numrin pa pagesë 0800 90 90 për çdo paligjshmëri që konstatojnë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco