Ukraina thotë se ka larguar anijet ruse nga brigjet e saj në Detin e Zi

Ukraina thotë se ka larguar anijet ruse nga brigjet e saj në Detin e Zi

22:54, 06/06/2022

Marina ukrainase ka thënë se ka shtyrë një flotë luftanijeje ruse më shumë se 100 kilometra nga bregu i saj i Detit të Zi, ku anijet e Moskës kanë kryer një bllokadë detare prej javësh.

Flota ruse u detyrua të ndryshonte taktikat, tha komanda e marinës së forcave të armatosura të Ukrainës në facebook.

“Ne e larguam flotën ruse nga Deti i Zi nga kontrolli i plotë mbi pjesën veriperëndimore të Detit të Zi, i cili është kthyer në një “zonë gri”. Në të njëjtën kohë, armiku ka adoptuar taktikat tona dhe po përpiqet të rimarrë kontrollin e pjesës veriperëndimore të Detit të Zi përmes sistemeve të raketave bregdetare dhe raketave të lundrimit me bazë ajrore”, thuhet në deklaratën e marinës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco