Osmani 'shfuqizon' vendimet e Thaçit, shkarkon konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë

Osmani 'shfuqizon' vendimet e Thaçit, shkarkon konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë

19:01, 25/11/2020

U.d. e presidentes, Vjosa Osmani të mërkurën ka shfuqizuar katër dekrete për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë, shkruan Syri.net Kosova.

Në një komunikate për media, Presidenca njofton se në përputhje me përgjegjësitë e saj kushtetuese si dhe bazuar në praktikat diplomatike e konsullore, Osmani ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm, konkretisht për konsujt e përgjithshëm në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë.

“Sa i përket tri rasteve të para, bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, konsullatat e përgjithshme, si rregull, nuk hapen dhe konsujt e përgjithshëm nuk emërohen në të njëjtin qytet ku ndodhet edhe Ambasada. Për më tepër, bazuar në informatat që na janë dërguar, për këta konsuj të përgjithshëm nuk kishte ekzekuaturë/pëlqim nga shteti pritës”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, sa i përket rastit të katërt, atij të konsullit në Tiranë, Osmani ka vendosur ta shfuqizojë dekretin për emërimin e konsullit të përgjithshëm, në përputhje me propozimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme, propozim ky i cili sipas saj nuk ishte marrë për bazë nga presidenti paraprak.

“Si udhëheqëse e politikës së jashtme, u.d. Presidentja është e përkushtuar që të mbrojë ligjshmërinë dhe profesionalizmin përgjatë emërimeve në shërbimin e jashtëm. Ajo do të vazhdojë të insistojë, që të mos tejkalohet kuota e emërimeve politike, e paraparë me Ligjin për Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Shërbimin Diplomatik, dhe që emërimet të bëhen nga radhët e diplomatëve të karrierës”, thuhet në njoftim.

Këtu mund ta lëxoni njoftimin e plotë nga Presidenca.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco