Petkoviq thotë se nuk ka dialog me Serbinë pa bisedime

Petkoviq thotë se nuk ka dialog me Serbinë pa bisedime

09:19, 22/10/2020

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën, Petar Petkoviq, deklaroi se është e qartë se nuk ka zgjidhje për çështjen e Kosovës pa Beogradin dhe pa një një kompromis.

Ai deklaroi se shumë në perëndim duhet ta kuptojnë këtë, si dhe Prishtina.

"Ne nuk mund të shkojmë askund me lëvizje të njëanshme. Pa bisedime me Beogradin, dialog, pa një dëshirë të sinqertë për t'u përfshirë në dialog

"Ekziston një zgjidhje përfundimtare në të cilën asnjëra palë nuk do të poshtërohet," tha Petkoviç - transmeton Syri.net 

Ai gjithashtu theksoi se Serbia nuk do të pajtohet me poshtërimet dhe tha se kushdo që mendon se mund të bëhet presion ndaj Vuçiç po mashtrohet.

Petkovic tha se vetë fakti që raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të KB shpreh pengesat e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit gjithashtu flet për qëllimin e atyre pengesave, qëllimi i të cilëve nuk është të zbulojnë të vërtetën dhe të mos vërtetojnë faktet.

Ai tha se nuk ishte e lehtë sot të jesh serb në Kosovë, veçanërisht në jug të Ibrit dhe në enklavat serbe, por theksoi se "populli i sulmuar serb", së bashku me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, ishin të vendosur të luftonin për mbijetesën e tyre dhe të tregonin pozicionin dhe mbi incidentet që ndodhin.

"Sa herë që keni retorikë agresive nga Prishtina, ka një veprim të shtuar nga ekstremistët shqiptarë të drejtuar kundër serbëve. Ne duhet të punojmë për të ndaluar përfundimisht sulmet ndaj serbëve dhe bashkësia ndërkombëtare, veçanërisht KFOR, ka një përgjegjësi të veçantë për këtë," tha Petkovic. .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco