Berisha përkujton 2 Korrikun '90/ 'Dëshmoi se dikatura i kishte orët e numëruara

Berisha përkujton 2 Korrikun '90/ 'Dëshmoi se dikatura i kishte orët e numëruara

16:27, 02/07/2020

Ish kryeministri dhe ish presidenti i vendit, Sali Berisha, përkujton 2 Korrikun e vitit 1990, datë që shenjon edhe futjen e mijëra shqiptarëve në ambasadat e huaja në vend.

Përmes një postimi në Facebook, teksa e quan kryengritja e 2 korrikut, Berisha shprehet ndër të tjera se, ajo ngjarje dëshmoi se Shqipëria socialiste nuk ishte dhe nuk do mbetej shkëmb graniti i socializmit në Europë, apo Kuba e Adriatikut dhe se diktatura komuniste në vend i kishte orët e numëruara.

Postimi i plotë i Berishës:

"Sot 30 vjetori i kryengritjes se 2 korrikut 1990!

Te dashur miq, sot eshte nje dite e shenuar ne historine e lirise se shqiptareve. Si sot 30 vjet me pare mijra te rinj, ne teresi puntore por edhe intelektual te persekutuar, u ngriten dhe me nje guxim epik dhe shemben murin e Berlinit ne Tirane, hyne ne oborrin e ambasades gjermane dhe ambasadave te tjera dhe plagosen per vdekje diktaturen e fundit staliniste ne Europe.

Qytetaret e Tirane dhe inteligjenca e kohes nuk e mbeshteten Kryengritjen epike te guximtareve te kombit, nuk mbushen rruget dhe sheshet e Tiranes per te permbysur si ne vendet e tjera ishkomuniste diktaturen hoxhiste ne Shqiperi.Por pavaresisht nga kjo, Kryengritja paqesore e 2 korrikut 1990 plagosi rende dhe beri te pashprese diktaturen komunisre ne Tirane.

Ajo me jehonen e saj te jashtezakonshme deshmoi se Shqiperia socialiste nuk ishte dhe nuk do mbetej shkemb graniti i socializmit ne Europe, apo Kuba e Adriatikut dhe se diktatura komuniste ne kete vend i kishte kohrat te numeruara.

Ndaj dhe sot, le te perulemi ne me mirenjohje te thelle dhe nderim te madh para te gjithe atyre djemve dhe vajzave guximtar qe permbysen me 2 korrik te vitit 1990 murin e Berlinit ne segmentin me te larte, me te trashe e me te zi te tij ne Tirane.

Mirenjohja jone kete dite shkon edhe per ambasadorin e RFGJ, Werner Daum dhe koleget e tij per mbeshtetjen e tyre te fuqishme per kryengritesit e 2 korrikut dhe populli e shtypur shqiptar.

Nderim i veçante per martirin e kesaj kryengritje, te riun 15 vjeçar Artim Basha qe ra per te mbetur i pavdekshem ne altarin e lirise se shqiptareve. sb

Ketu me poshte keni dokumentarin e gazetarit Blendi Fevziu kushtuar 2 korrikut 1990!"

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco