1.1 milionë dollarë nga SHBA për Kosovën kundër koronavirusit

1.1 milionë dollarë nga SHBA për Kosovën kundër koronavirusit

19:38, 30/03/2020

Qeveria e Kosovës merr 1.1 milionë dollarë nga SHBA për të ofruar mbështetje operacionale dhe për të rritur aftësinë e reagimit të Kosovës për të ndaluar transmetimin e mëtejshëm dhe zbutjen e ndikimit të COVID-19, ka njoftuar ambasadori i amerikan në Kosovë Philip Kosnet, shkruan Syri.net Kosova.

Edhe sonte me herët është nënshkruar zyrtarisht kontrata e cila i japë Kosovës 5 milionë euro nga BE për luftën kundër koronavirusit.

Derisa ditë më herët, Departamenti Amerikan ka nda mjete financiare për shumë shtete, në mesin e të cilëve është edhe Kosova.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco