E dini sa para fitoi Mariah Carey falë 'All I Want For Christmas Is You'?

E dini sa para fitoi Mariah Carey falë 'All I Want For Christmas Is You'?

19:55, 03/12/2021

Mariah Carey merr shuma të mëdha parash çdo sezon të Krishtlindjeve për hitin e saj "All I Want For Christmas Is You", dhe sipas Business Insider, këngëtarja fitoi gjithsej 60 milionë dollarë nga kënga.

Carey shkroi dhe bashkëprodhoi këngën me Walter Afansief (producent i njohur i këngës së Celine Dion "My Heart Will Go On") për albumin e saj të katërt në studio dhe albumin e parë të festave, "Merry Christmas".

Mësohet se dyshja kanë shkruar dhe prodhuar këngën në vetëm 15 minuta. 

Ai u publikua në vitin 1994 dhe u bë një hit i Krishtlindjeve dhe mori një numër të madh komentesh çdo vit.

Një raport i Business Insider i vitit 2018 vlerëson se Carey fitoi gjithsej më shumë se 60 milionë dollarë në këngë. Sipas Celebrity Net Worth, kënga fiton nga 600,000 deri në 1 milion dollarë çdo vit.

"All I Want for Christmas Is You" është hiti më i madh ndërkombëtar i Mariah Carey, duke kryesuar listat në njëzet e gjashtë vende.

Në vitin 2019, kënga kryesoi listën Hot 100 të Billboard për herë të parë, deri në 25 vjet pas publikimit të saj, duke thyer rekordin botëror për udhëtimin më të gjatë në numrin një. Në vitin 2020, kënga arriti numrin një në MB për herë të parë, pasi kaloi një rekord prej 69 javësh në mesin e 40 më të mirave.

Është kënga më e shitur e Krishtlindjeve nga një artist dhe një nga këngët më të shitura në historinë e muzikës, me një shitje totale të vlerësuar prej më shumë se 16 milionë kopje.

Carey fitoi gjithsej 520 milionë dollarë gjatë karrierës së saj 33-vjeçare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco