Tre vendime të bujshme që favorizuan Real Madrid në Champions League

15:46, 09/05/2024

Real Madridi e ka gjetur veten të përfshirë në vendime të shumta të diskutueshme të arbitrave gjatë gjithë historisë së tyre të historisë në Champions League.

Incidenti më i fundit u shpalos kundër Bayern Munichut mbrëmjen e djeshme pasi goli i Matthijs De Ligt u anulua për shkak të një fërshëllime të parakohshme nga gjyqtari për një pozicion jashtëloje.

Më poshtë janë renditur tre vendime të diskutueshme të arbitrave në minutat e fundit që përfshijnë Real Madridin në Champions League, që kanë përcaktuar triumfet e tyre europiane.

3 – Real Madrid-Juventus, 2018

Temperamenti i zjarrtë i Gianluigi Buffon krijoi një nga momentet më dramatike në çerekfinalet e Champions League të Juventusit kundër Real Madridit në Santiago Bernabeu në vitin 2018, duke kulmuar me përjashtimin e tij nga gjyqtari Michael Oliver.

Zhgënjimi i portierit italian arriti kulmin kur Oliver dha një penallti vendimtare për vendësit, duke e konsideruar ndërhyrjen e Mehdi Benatia ndaj Lucas Vazquez të dënueshme me penallti në minutat e fundit të ndeshjes së kthimit.

Pavarësisht se Juventus realizoi një përmbysje të jashtëzakonshme duke barazuar rezultatin e përgjithshëm në 3-3 në transfertë, shpresat e tyre u shkatërruan me shpejtësi kur Cristiano Ronaldo realizoi me qetësi penalltinë duke mposhtur portierin zëvendësues Wojciech Szczesny, duke e çuar Real Madridin në gjysmëfinale e Champions League.

Ndërsa faulli që çoi në penallti ishte i pamohueshëm, fokusi u zhvendos te reagimi i pasionuar i Buffon, duke lënë në hije vetë vendimin e diskutueshëm.

Shpërthimi i Buffon tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, me shumë veta që anashkaluan drejtësinë e vendimit të arbitrit dhe u përqendruan te reagimi emocional i portierit ndaj vendimit të arbitrit.

2 – Real Madrid-Bayern Munich, 2024

Real Madridi realizoi një përmbysje të jashtëzakonshme mbrëmjen e djeshme, megjithatë këmbëngulja e Bayern Munichut pothuajse i bëri ata të gjenin golin e barazimit në minutat e fundit të ndeshjes.

Skuadra bavareze nisi një aksion sulmues premtuese, duke lëshuar një top të gjatë nga prapa, goditja pasuese me kokë e gjeti rrugën te Thomas Muller, goditja me kokë e të cilit e vendosi Matthijs De Ligt në një pozicion të mirë për të shënuar.

Goditja e holandezit përfundoi në rrjetë, por arbitri e ndaloi lojën me një fërshëllimë përpara se topi të kalonte vijën e portës.

Pas ndeshjes, De Ligt zbuloi se arbitri anësor më vonë pranoi gabimin e tij duke ngritur flamurin, duke pranuar se duhej të ishte lejuar vazhdimi i aksionit.

Ndërhyrja e parakohshme e arbitrit i mohoi Bayern Munichut një barazim të mundshëm, duke i lënë tifozët dhe lojtarët bavarezë të ërbuar për atë që mund të kishte qenë.

1 – Real Madrid-Bayern Munich, 2017

Vidal u ndëshkua me karton të kuq kundër Real Madridit në vitin 2017.

Në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve të Champions League mes Real Madridit dhe Bayern Munich në vitin 2017, një episod dramatik u verifikua në minutën e 84-të. Për shkak të rezultatit 1-1 të ndeshjes dhe rezultatin e përgjithshëm barazim 2-2, atmosfera ishte e tensionuar.

Momenti i polemikave erdhi kur Arturo Vidal, duke ekzekutuar atë që dukej si një ndërhyrje në kohë të përsosur ndaj Marco Asensio, e pa veten duke marrë kartonin e dytë të verdhë nga gjyqtari.

Vendimi befasoi Vidal-in me shokë, me shprehjen e mesfushorit kilian që pasqyron zhgënjimin e ndjerë si nga lojtarët e Bayern Munich ashtu edhe nga tifozët e tyre.

Për t’i hedhur benzinë ​​zjarrit, Real Madridi arriti të gjente rrjetën me dy gola që duhej të konsideroheshin jashtë loje.

Këto vendime të diskutueshme shërbyen vetëm për të komplikuar zhgënjimin e gjigantëve gjermanë, të cilët kishin shpresuar për një arbitrim të drejtë në një ndeshje kaq të rëndësishme.

Ndeshja përfundoi me Real Madridin që siguroi një fitore, duke kaluar në finale mes debateve për vendimet e arbitrave.