Lajmi i fundit

Vjedhjet me 5D dhe inceneratorët/ Opozita protestë sot tek bashkia e Tiranës

Superkupa e Spanjës 2025, ja çiftet gjysmëfinaliste dhe datat e sfidave

Superkupa e Spanjës 2025, ja çiftet gjysmëfinaliste dhe datat e sfidave

10:45, 20/05/2024

 

Gara e parë zyrtare në Spanjë për vitin e ardhshëm tashmë ka katër ekipet e saj pjesëmarrëse që do të luftojnë për trofeun e parë të sezonit.

Pas përfundimit të Copa Del Rey dhe pozitave në krye të La Ligas që tashmë janë të konfirmuara, është bërë e ditur se cilat skuadra do të marrin pjesë në Superkupë si dhe po ashtu çiftet gjysmëfinaliste.

Ky do të jetë edicioni i gjashtë radhazi që Superkupa e Spanjës luhet në këtë format, ndërsa në pesë edicionet e kaluara Real Madridi u shpall kampion tre herë, ndërsa Athletic Bilbao dhe Barcelona kanë ndarë dy të tjerat.

Ekipet e para që kishin siguruar kualifikimin ishin Athletic Bilbao dhe Mallorca, kampioni dhe finalisti i dytë i Copa del Rey.

Ndërkohë, Real Madridi si fitues i titullit dhe Barcelona në vendin e dytë, siguruan dy pozicionet e mbetura nga La Liga.

Kampioni i La Ligas takohet me finalistin e dytë të Copa Del Rey, ndërsa fituesi i Copa Del Rey takohet me vendin e dytë të La Ligas.

Superkupa e Spanjë do të mbahet në Riad të Arabisë Saudite në janar të vitit të ardhshëm, ndërsa data e ndeshejve dhe stadiumi nuk është konfirmuar ende./h.ll/abcnews.al

Çiftet për Superkupën e Spanjës 2025:

Real Madrid vs Mallorca

Athletic Bilbao vs Barcelona

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco