Egnatia rikthehet tek fitorja, Erzeni dhe Bylis ndajnë nga një pikë

15:31, 22/12/2022

Pas disfatës së javës të kaluar me Bylisin, Egnatia rikthehet te suksesi teksa triumfoi në transfertë ndaj Kastriotit me rezultatin 2-3. Ishte një sfidë emocionuese teksa miqtë treguan “muskujt” ndaj krutanëve pasi i mposhtën edhe duke luajtur prej minutës së 43-të në disavantazh numerik me Agbekpornu që u ndëshkua me dy të verdhë.

Deri në atë minutë, loja ishte në barazim 1-1 teksa rrogozhinasit kaluan të parët në avantazh me anë të Laurentino në minutën e 32-të, ndërsa barazoi për Kastriotin, Santiago Selmani në të 37-tën. Në fraksionin e dytë, skuadra e drejtuar nga tekniku Ardian Mema kaloi në avantazh me Edon Hasanin, por Egnatia nuk e kishtë thënë fjalën e fundit dhe në harkun e pesë minutave (’51, ’56), përmbysi sfidën falë golave të Fernandos dhe Delarge.

Të besuarit e trajnerit Shpëtim Duro u treguan të zotët për të ruajtur fitoren dhe morën një tjetër trepikësh të rëndësishëm duke u ngjitur në vendin e tretë në kuotën e 24 pikëve. Nga ana tjetër, Kastrioti, mbetet në vendin e shtatë me 18 pikë.

Në ndeshjen tjetër, Erzeni dhe Bylisi u ndanë në një barazim 1-1. Ishin miqtë ata që kaluan të parët në avantazh teksa ai që zhbllokoi shifrat ishte Muçollari në minutën e 33-të të pjesës së parë. Në fraksionin e dytë, miqtë provuan të rezistonin dhe të menaxhonin avantazhin, por shijakasit rivendosën ekuilibrat në minutën e 83-të falë golit të Sadikit.

Deri në fund rezultati nuk ndryshoi dhe skuadrat u kënaqen me një pikë, teksa pas kësaj sfide, Erzeni mban vendin e katërt me 22 pikë, ndërsa Bylis renditet në vendin e tetë me 16 pikë.