Berisha denoncon rastin: Në librin e klasës së 4-të përdoret termi fyes ndaj komuniteteve

Berisha denoncon rastin: Në librin e klasës së 4-të përdoret termi fyes ndaj komuniteteve

19:09, 21/09/2023
A+ Aa A-

Veton Berisha, Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane ka denoncuar një rast të përdorimit të një termi “famëkeq” në librat shkollorë referuar pakicave në Kosovë, shkruan Reporteri.net.

Ai ka treguar se në librin “Shoqëria dhe Mjedisi” e klasës së 4-të përdoret termi “RAE” që është problematik. Kjo pasi, duke përfshirë komunitetin rom, komunitetin ashkalinj dhe atë egjiptian me një term të vetëm, kjo minimizon rëndësinë që ka secili komunitet veç e veç.

I shqetësuar, Berisha ka thënë se fëmijët në Kosovë po i mësojnë të përdorin terma fyes.

“Pra , shteti ynë me me heshtjen e përfaqësueve të komuniteteve po i mëson të gjithë fëmijët në Kosovë se si me na trajtu duke përdorur terma fyes”, ka shkruar ai.

Berisha i ka kërkuar Ministres Nagavci që të reagojë menjëherë.

Reagimi i plotë:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco